Mitoslarda ölüm motifleri
The Death motifs in the myhs
  1. Tez No: 100011
  2. Yazar: AYLA TAHTALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ ADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusunu oluşturan ölüm, insanın doğumundan itibaren ilgisiz kalamayacağı bir kavramdır. Bütün toplumlarda görülen bu ilgi, insanın ölüm karşısındaki tutumuyla bağlantılı olarak kültür ve medeniyete etkide bulunmaktadır. Her insan, ölümün kaçınılmaz olduğunu bilmesine rağmen ölümsüz olmayı istemektedir. Bazı insanlar bu isteği harekete dönüştürüp, ölümsüzlüğü aramaktadırlar. Çünkü ölüm, insanda korku uyandırmaktadır. Toplumların inanç yapısına bağlı pek çok durum bu korkunun sebebini oluşturmaktadır öte dünya inancına sahip olan toplumlarda hesap verme endişesi ölüm korkusuna sebep olmaktadır. Bu inanca sahip olmayan toplumlarda ise ölüm, yokluk olarak görülmektedir. Yokluk ise inşam korkutmaktadır. Bazen insanlar ölümle birlikte sahip oldukları bütün maddi ve manevi varlıklarını kaybedeceklerini düşünmekte ve bu sebeple de korkuya kapılmaktadırlar. Yaratılışından itibaren insan ölüme bir çare aramış, fakat bu çabasında başarılı olamamıştır. Bu açıdan insan başarısız görülebilir. Fakat ölümszülğü arama çabalan sanatın, ticaretin başta tıp ilmi olmak üzere bilim ve tekniğin gelişmesine yardımcı olmuştur. Ölümsüzlük arayışları dünya kültür ve medeniyetini derinden etkilemiştir. İnsan, bedenini ölümsüz kılmada başarısız olmuş fakat bıraktığı eserlerle, sosyal manada adını ölümsüzleştirmede başarılı olmuştur. Önemli olan da insanın geride bıraktığı eserlerle yaşamasıdır. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY The death that constitutes the subject of our work, a concept man can't be uninterested in it dating from his birth. This relation in all communities influences man's culture and civilization in connection with his attitudes on death. Though knowing that the death is unavoidable, everybody wants to be immortal. Some of people make this hope move and seek immortality. Because, the death creates fear in the man. Many assorted and dependent circumstances on the belief structure of communities are the means of this fear. İn the societies who have faith in a further world, the anxiety of rending account is the cause of death fear. İn the societies who have no faith in a further world, the death seems non-existence. This absence frightens man. Sometimes, humans think that they will lose all their physical and spiritual wealths they have by death and therefor they fear. Since his creature human has been seeking a remedy for death, but hasn't been successful in this effort. İn this point of view, man may be seen unsuccessful. This effort of seeking a remedy for immortality, has been useful to develop the art, trade, science and technique of medicine... The researches of imortality have influenced profoundly the world's culture and civilization. The man couldn't make his body immortal but he could make his name immortal with his works he left. As a matter of fact, the essential important one is realization of immortality in social meaning. 83