Resim ve edebiyatta görsel imge: Edgar Allan Poe'nun kuzgun şiiri ve ölümün metaforik yorumu
Visual image in painting and literature: Edgar Allan Poe's raven poetry and metaphorically interpretation of death
- Tez No: 603034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Güzel Sanatlar, American Culture and Literature, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Tez, modern resimde edebi bir başyapıt olan Edgar Allan Poe'nun Kuzgun şiirini, Paul Gustave Doré, Édouard Manet, Lorenzo Mattotti gibi sanatçıların yapıtları üzerinden değerlendirmektedir. Poe'nun şiirini resimleyen ressamlar görsel sanatlar ve yazın ilişkisinin birlikteliğini yeniden sembolist bir dille gündeme getirerek edebiyat ve resim, dil ve görüntü ile sözcükler ve imgeler arasındaki estetik diyalogları yeniden canlandırmışlardır. Kısacası sembolist resmin büyük izlekleri edebiyatın başyapıtları üzerinden ortaya çıkmıştır. Ressamlar ve edebiyatçılar düşünsel anlatımın entelektüel ortaklığını paylaşmaktadırlar ki aralarındaki düşünce birliği benzer mitoslara ilgilerinin yanı sıra esin kaynaklarını roman ve şiirde bulan ressamlarla, modellerini resimlerden ödünç alan şairlerin bu ortak entelektüel uyumu sayesinde görsel imge, dile gelmezin simgesi olmuştur. Çünkü imgelem dediğimiz düş gücü, şiirde olduğu kadar resimde de rasyonalist ve pozitivist öğretilere karşı çıkarak simgesel bir dil yaratma zorunluluğundadır. Alışkanlıkları kırarak simge-semboller dünyası yaratması gereken sanatçı, maddeci bir toplumdan kaçışın bir gereksinimi olarak karşımıza çıkar ki Poe, Amerikan toplumunun kapitalist dünyasından yeşeren -Baudelaire'i bile şaşırtan- bir şair olarak; ölüme ve esrarengiz olana karşı özel bir ilgi beslemiştir. Şiirlerinde erotik ve gizemli olanın birbirine karıştırılması, kadın, aşk ve ölümün artık gerçekçi ölçülere göre değil; iki varlığın tinsel kaynaşmasının bakış açısını ve öteki dünya korkusu içinde tekinsiz bir ara dünyanın ifadesini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak Kuzgun şiirinin resim ve grafik sanatlara yansımalarına odaklanan bu araştırma, her şeyden önce sembolik olan-ın resim sanatının temel düşünümü olduğunu ortaya koymaktadır. Bu düşünüm sayesinde insan soyunun ya da doğanın dehasının kavranmasının simgesel bir biçimde dile getirilmesinin hem edebiyat hem de sanata dair bir hakikat ve de zorunluluk olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The thesis, evaluates the raven poem of Edgar Allan Poe, a literary masterpiece in modern painting, through the works of artists such as Paul Gustave Doré, Édouard Manet, Lorenzo Mattotti. The illustrators of Poe's poetry revived the unity of the relationship between visual arts and literature in a symbolist language and revived the aesthetic dialogues between literature and painting, language and image, and words and images. In short, the great themes of symbolist painting emerged from the main works of literature. Painters, poets, and writers are the intellectual partnership of intellectual narrative in which the unity of thought has become the symbol of the common intellectual harmony of poets borrowing their models from paintings, as well as their interest in similar myths, as well as painters who find inspiration in novels and poems. Because the imagination that we call imagination is obliged to create a symbolic language by opposing rationalist and positivist doctrines in painting as well as poetry. The artist, who must create a world of symbols by breaking habits, emerges as a requirement of escaping from a materialistic society, Poe, as a poet, which has arisen from the capitalist world of American society- surprising Baudelaire; he had a special interest in death and the mysterious. The mixing of erotic and mysterious in her poems is no longer based on realistic measures of women, love, and death; it reveals the perspective of the spiritual fusion of the two beings and the expression of an uncanny intermediate world in fear of the other world. As a result, this study, which focuses on the reflections of raven poetry on painting and graphic arts, first of all, it reveals that the symbolic is the basic thinking of painting. Through this thinking, it has been that the symbolic expression of the understanding of the genius of the human line or nature is a truth and necessity both in literature and art.