Sağlık kurumlarında dijital liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide dijital yetkinlik ve teknolojiye hazır bulunuşluğun rolü
The role of digital competence and technology readiness in the relationship between digital leadership and innovative work behavior in healthcare institutions
  1. Tez No: 1000110
  2. Yazar: PELİNSU BUKET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DİKMETAŞ YARDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Healthcare Management, Health Care Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, sağlık kurumlarında dijital liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide dijital yetkinlik ve teknolojiye hazır bulunuşluğun rolünü tespit etmektir. Ayrıca, sağlık kurumu çalışanları arasında Teknolojiye Hazır Bulunuşluk İndeksi (TRI 2.0)'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirlik uyarlama çalışmasının yapılması bir diğer amacı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Samsun il merkezinde faaliyet gösteren üçüncü basamak bir sağlık kurumunda görev yapan çalışanlardan elde edilmiştir. Araştırmada beş bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. İlk bölümde katılımcıların sosyo-demografik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Dijital Liderlik Ölçeği, üçüncü bölümde Yenilikçi İş Davranışı Ölçeği, dördüncü bölümde Dijital Yetkinlik Ölçeği ve beşinci bölümde Türkçe uyarlaması yapılan Teknolojiye Hazır Bulunuşluk İndeksi (TRI 2.0) yer almaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında, Teknolojiye Hazır Bulunuşluk İndeksi (TRI 2.0)'nin Türkçeye uyarlanması amacıyla çeviri ve kültürel adaptasyon süreci yürütülmüştür. Daha sonra ölçme aracının geçerlilik ve güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın daha sonraki aşamasında ölçme araçlarının yapısal geçerliliğini değerlendirmek amacıyla doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Çalışma kapsamında yer alan katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile ölçme araçları arasındaki farklılıklar parametrik testler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Ölçme araçları arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi yardımıyla incelenmiştir. Değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı etkileri ortaya koymak amacıyla yapısal model ve aracılı yapısal model analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda, Teknolojiye Hazır Bulunuşluk İndeksi (TRI 2.0)'nin Türkçe uyarlamasının geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya koyulmuştur. Yapılan doğrulayıcı faktör analizine göre, Teknolojiye Hazır Bulunuşluk İndeksi (TRI 2.0)'nin 16 ifade ve 4 faktörlü yapısı doğrulanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; dijital liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasında anlamlı, pozitif yönde ve yüksek düzeyde ilişkinin olduğu görülmüştür (r=0,731; p<0,01). Dijital liderliğin yenilikçi iş davranışları üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu bulunmuştur (β=0,774; p<0,05). Dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerinde etkisinde dijital yetkinliğin kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerinde etkisinde teknolojiye hazır bulunuşluğun kısmi aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda; sağlık kurumlarında dijital liderlerin destekleyici ve yönlendirici rollerinin güçlendirilmesi ile çalışanların dijital yetkinlik ve teknolojiye hazır bulunuşluk düzeylerini artıracak yapısal ve yönetsel uygulamaların geliştirilmesi, yenilikçi iş davranışlarının sürdürülebilir biçimde desteklenmesi açısından önem taşımaktadır. Sonuç olarak; elde edilen bulguların literatüre ve dijital dönüşüm sürecinde yer alan sağlık kurumlarına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the role of digital competence and technology readiness in the relationship between digital leadership and innovative work behavior in healthcare institutions. Another objective is to conduct a Turkish validity and reliability adaptation study of the Technology Readiness Index (TRI 2.0) among healthcare professionals. Data for the research was obtained from employees working in a tertiary healthcare institution in Samsun city center. A five-section questionnaire was used in the research. The first section is a personal information form containing the socio-demographic information of the participants; the second section is the Digital Leadership Scale; the third section is the Innovative Work Behavior Scale; the fourth section is the Digital Competence Scale; and the fifth section is the Turkish adaptation of the Technology Readiness Index (TRI 2.0). In the first stage of the study, a translation and cultural adaptation process was carried out to adapt the Technology Readiness Index (TRI 2.0) into Turkish. Subsequently, validity and reliability analyses of the measurement instrument were performed. In the later stage of the study, confirmatory factor analysis was conducted to evaluate the structural validity of the measurement instruments. Differences between the socio-demographic characteristics of the participants and the measurement instruments were evaluated using parametric tests. The relationships between the measurement instruments were examined using Pearson Correlation Analysis. Structural model and mediated structural model analyses were applied to reveal the direct and indirect effects between the variables. As a result of the analyses, it was revealed that the Turkish adaptation of the Technology Readiness Index (TRI 2.0) is a valid and reliable measurement instrument. According to the confirmatory factor analysis, the 16-item, 4-factor structure of the Technology Readiness Index (TRI 2.0) was confirmed. When the research findings were examined, it was observed that there was a significant, positive, and high-level relationship between digital leadership and innovative work behavior (r=0,731; p<0,01). It was found that digital leadership had a significant and positive effect on innovative work behaviors (β=0,774; p<0,05). It was determined that digital competence plays a partial mediating role in the effect of digital leadership on innovative work behavior. Similarly, it was found that technology readiness also plays a partial mediating role in the effect of digital leadership on innovative work behavior. Accordingly, strengthening the supportive and guiding roles of digital leaders in healthcare institutions, and developing structural and managerial practices that will increase employees' digital competence and technology readiness levels, are important for sustainably supporting innovative work behaviors. In conclusion, it is believed that these findings will make significant contributions to the literature and to healthcare institutions involved in the digital transformation process.