HEDEFLENEN DİELEKTRİK ÖZELLİKLERE SAHİP SİYANAT ESTER MATRİSLİ KOMPOZİT MALZEMENİN AYARLANABİLİR GNSS ANTEN ELEMANI İÇİN GELİŞTİRİLMESİ
DEVELOPMENT OF CYANATE ESTER MATRIX COMPOSITE TUNNABLE GNSS ANTENNA ELEMENT WITH DESIRABLE DIELECTRIC PROPERTIES
  1. Tez No: 1000149
  2. Yazar: CANER BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TAMSÜ SELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metalurji Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Siyanat ester reçineleri, yüksek cam geçiş sıcaklığı, üstün termal dayanıklılık ve düşük dielektrik kayıp gibi özellikleri nedeniyle ileri elektronik ve haberleşme uygulamalarında dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, bu reçinelerin kırılgan yapısı ve dolgu malzemeleri ile sınırlı uyumluluğu, kullanım alanlarını kısıtlayan temel sorunlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, düşük kayıp tanjantı korunurken hedeflenen dielektrik sabiti elde etmek, özellikle yüksek frekanslı uygulamalarda önemli bir zorluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, siyanat ester matrisine hem şeffaf hem de opak borosilikat cam tozları ile BaTiO₃ seramik parçacıklarının katılması yoluyla polimer-seramik kompozitler geliştirilmiştir. Cam tozları, ergitme-soğutma (melt-quenching) yöntemiyle sentezlenmiş ve submikron boyutlu BaTiO₃ parçacıklarıyla birleştirilmiştir. Her iki dolgu türü de 3-Triethoxysilylpropyl isocyanate (TESPI) ile yüzey modifikasyonuna tabi tutulmuş, böylece matris ile dolgu arasındaki ara yüzey uyumluluğu artırılmıştır. Şeffaf (CTF) ve opak (COF) cam kompozit sistemler, %5–30 ağırlıkça dolgu oranlarında hazırlanmış ve yapısal, mekanik ile dielektrik özellikleri X-ışını kırınımı (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), taramalı elektron mikroskobu/enerji dağılımlı X-ışını analizi (SEM/EDS) ve çekme testi ile kapsamlı biçimde incelenmiştir. Analizler, TESPI ile yapılan yüzey modifikasyonunun dolgu partikülleri ile matris arasındaki güçlü bağlanmayı ve homojen dağılımı sağladığını göstermiştir. Özellikle %15 ağırlıkça opak cam ve BaTiO₃ içeren COF-15 ve K3 kompozitleri hem mekanik dayanıklılık hem de dielektrik performans açısından en iyi sonuçları sunmuş; COF-15 kompoziti yaklaşık 125±1 MPa çekme dayanımı ve 5.0±0.1 dielektrik sabiti ile düşük kayıp tanjantını (tan δ ≈ 0.0070 @1 MHz) korurken, K3 kompoziti dielektrik sabitini 10 seviyelerine çıkarırken kayıp tanjantını minimuma (tan δ ≈ 0.0047 @1 MHz) indirmiştir. Mikro yapısal incelemeler, aşırı dolgu yüklemesinin aglomerasyona yol açtığını ve dielektrik kaybı artırdığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, zirkonyum açısından zengin opak cam ve BaTiO₃ seramik katkılarının, etkili ara yüzey mühendisliği ile birleştirildiğinde, siyanat ester kompozitlerde dielektrik özelliklerin hassas bir şekilde ayarlanmasını sağladığını göstermektedir. Bu sonuçlar, yüksek performans gerektiren elektronik ve haberleşme uygulamaları için optimize edilmiş, mekanik ve dielektrik açıdan dengeli polimer-seramik kompozitlerin geliştirilmesine önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cyanate ester resins have attracted attention in advanced electronic and communication applications due to their high glass transition temperature, excellent thermal stability, and low dielectric loss. However, their brittle nature and limited compatibility with filler materials remain key issues restricting their broader use. Furthermore, achieving a target dielectric constant while maintaining a low loss tangent is a significant challenge, particularly in high-frequency applications. In this study, polymer–ceramic composites were developed by incorporating both transparent and opaque borosilicate glass powders along with BaTiO₃ ceramic particles into a cyanate ester matrix. The glass powders were synthesized via a melt-quenching method and combined with submicron BaTiO₃ particles. Both types of fillers were surface-modified using 3-triethoxysilylpropyl isocyanate (TESPI) to enhance interfacial compatibility with the matrix. Transparent (CTF) and opaque (COF) glass composite systems were prepared with filler loadings ranging from 5 to 30 wt%, and their structural, mechanical, and dielectric properties were comprehensively characterized using X-ray diffraction (XRD), Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), scanning electron microscopy with energy-dispersive X-ray spectroscopy (SEM/EDX), and tensile testing. The analyses indicated that TESPI surface modification promoted strong interfacial bonding and homogeneous dispersion of filler particles within the matrix. Notably, the COF-15 and K3 composites containing 15 wt% opaque glass and BaTiO₃ exhibited the best combination of mechanical strength and dielectric performance. The COF-15 composite showed a tensile strength of approximately 125±1 MPa and a dielectric constant of 5.0±0.1 while maintaining a low loss tangent (tan δ ≈ 0.007 at 1 MHz), whereas the K3 composite increased the dielectric constant to around 10 while minimizing the loss tangent (tan δ ≈ 0.0047 at 1 MHz). Microstructural observations revealed that excessive filler loading led to particle agglomeration and increased dielectric loss. These findings demonstrate that zirconium-enriched opaque glass and BaTiO₃ ceramic fillers, combined with effective interfacial engineering, allow precise tuning of dielectric properties in cyanate ester composites. The results provide an important contribution to the development of mechanically robust and dielectrically optimized polymer–ceramic composites for high-performance electronic and communication applications.