Derin öğrenmeye dayalı nesne tespiti modelleri ile cilt kanseri tespiti
Skin cancer detection with deep learning-based object detection models
  1. Tez No: 1000202
  2. Yazar: SARAH ATHEER ABBAS AL-MUSAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI CEDİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, YOLOv8, YOLOv11, YOLOv12 ve RT-DETR (Real-Time Detection Transformer) olmak üzere farklı derin öğrenme tabanlı nesne tespiti modelleri kullanılmış ve bu modellerin benign (iyi huylu) ve malign (kötü huylu) cilt lezyonlarını ayırt etmedeki başarı düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırmanın hedefi, söz konusu modellerin doğruluk, hız, genelleme yeteneği ve gerçek zamanlı çalışma performansı açısından kapsamlı bir değerlendirmesini yapmaktır. Böylece, klinik uygulamalarda kullanılabilecek daha hızlı, güvenilir ve objektif bir erken teşhis sistemi geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
n this study, four different deep learning–based object detection models—YOLOv8, YOLOv11, YOLOv12, and RT-DETR (Real-Time Detection Transformer)—were utilized to compare their performance in distinguishing between benign (non-malignant) and malignant skin lesions. The primary objective of the research is to conduct a comprehensive evaluation of these models in terms of accuracy, speed, generalization capability, and real-time performance. The ultimate goal is to contribute to the development of a faster, more reliable, and objective early diagnosis system that can be effectively implemented in clinical applications.