Süs kuşlarından Salmonella spp. izolasyonu ve serotiplendirilmesi
Isolation and serotyping of Salmonella spp. from ornamental birds
- Tez No: 1000201
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında süs kuşlarında ve güvercinlerde Salmonella spp. etkenlerinin izolasyonu, serotiplendirilmesi, prevalansının ve antibiyotik dirençliliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ocak 2023-Kasım 2024 tarihleri arasında Adana, Aksaray, Ankara, Mersin, Muş, Konya, Kayseri, Tokat gibi çeşitli illerden, kuş üreticileri ve satış yerlerindeki kafeslerden; başta muhabbet kuşu, papağan olmak üzere çeşitli süs kuşlarından, güvercin kümeslerinden ve açık alanlardan taze dışkı örnekleri steril çorap svap vasıtasıyla toplanarak rastgele örnekleme yapılmıştır. Salmonella izolasyonu klasik kültür yöntemiyle ön zenginleştirme, selektif zenginleştirme, selektif besiyerine ekim, identifikasyon ve serotiplendirme basamaklarından oluşan International Standard Organization (ISO) 6579-1 prosedürüne göre yapılmıştır. Salmonella spp. şüpheli izolatlar identifiye edildikten sonra Kauffman-White-Le Minor şemasına göre serotiplendirilmiştir. Serotiplendirilmesi yapılan izolatlar disk difüzyon yöntemi ile antibiyotik duyarlılıkları yönünden test edilmiştir. Toplam 155 dışkı örneğinin incelenmesi sonucu 3 (%1,93) numuneden Salmonella spp. izole edilmiştir. İzolatların tamamı Salmonella enterica serovar Typhimurium olarak serotiplendirilmiştir. Disk difüzyon yöntemine göre yapılan antibiyotik duyarlılık testlerine göre her üç suşun eritromisin için, iki suşun ise ceftazidim için dirençli olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen verilerle Salmonella spp. süs kuşlarında ve güvercinlerde düşük sıklıkta olduğu, ancak evcil süs kuşlarında ve güvercinlerde izole edilen serotiplerin insan sağlığı için önemli olduğu belirlendi. Bu çalışma bulgularına göre süs kuşları ve güvercin dışkılarının insanlar için potansiyel bir bulaşma kaynağı olabileceği ve bu konu ile ilgili hayvan sahipleri ve yetiştiricilerinin bilinçlendirilmesinin yararlı olacağı ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to isolate and serotype Salmonella spp. agents in ornamental birds and pigeons, and to determine their prevalence and antibiotic resistance profiles. For this purpose, between January 2023 and November 2024, fresh fecal samples were collected via random sampling using sterile sock swabs from bird breeders, pet shops, pigeon lofts, and outdoor areas across various provinces, including Adana, Aksaray, Ankara, Mersin, Muş, Konya, Kayseri, and Tokat. The sampling primarily focused on budgerigars and parrots, among other ornamental bird species. Salmonella isolation was performed according to the International Organization for Standardization (ISO) 6579-1 procedure, which consists of pre-enrichment, selective enrichment, plating on selective media, identification, and serotyping steps. Suspected Salmonella spp. isolates were identified and subsequently serotyped according to the Kauffman-White-Le Minor scheme. The serotyped isolates were then tested for antibiotic susceptibility using the disk diffusion method. Out of 155 fecal samples examined, Salmonella spp. was isolated from 3 samples (1.93%). All isolates were identified as Salmonella enterica serovar Typhimurium. According to the antibiotic susceptibility tests conducted by the disk diffusion method, all three strains were found to be resistant to erythromycin, while two strains exhibited resistance to ceftazidime. The data obtained from this study indicated that while the prevalence of Salmonella spp. in ornamental birds and pigeons is low, the serotypes isolated from these birds are significant for human health. Based on the findings, it was concluded that the feces of ornamental birds and pigeons could serve as a potential source of transmission to humans, and it would be beneficial to raise awareness among bird owners and breeders regarding this issue.