Diş hekimlerinin çocuk hastalarda lokal anestezik kullanımı ve istenmeyen etkileri ile ilgili bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of dentists' level of knowledge on local anesthetic use and adverse effects in pediatric patients
- Tez No: 1000261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ARUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Lokal anestezikler diş hekimliği klinik uygulamalarında en sık kullanılan ilaçlardır. Rutin çalışmalar sırasında, bu tür ilaçları kullanan çoğu diş hekimi, genellikle ilaç uygulamasının önemli yönlerini, özellikle maksimum dozu ve lokal anesteziklerin kullanımına ilişkin doz hesaplamasını görmezden gelir . Bu tez çalışmasında dijital ortamda hazırlanan 'Diş Hekimlerinin Çocuk Hastalarda Lokal Anestezi Kullanımı ve İstenmeyen Etkileri ile İlgili Bilgi Düzeyi Değerlendirilmesi' anket formu diş hekimlerine Google anket uygulaması yolu ile gönderilmiştir. Çalışmada diş hekimlerinin lokal anestezik ilaçların maksimum dozu hakkındaki farkındalıklarını ve bilgilerini araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca diş hekimleri tarafından en sık kullanılan lokal anestezik ilaçlar ve bu anesteziklere bağlı en sık karşılaşılan komplikasyonlar da belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; çalışmada yer alan diş hekimlerinin klinikte en sık kullanmayı tercih ettikleri lokal anestezik madde Artikain + Epinefrin ve Lidokain + Epinefrin olarak bulunmuştur. Katılımcıların lokal anestezik uygulamaları öncesinde %90,7 oranında aspirasyon yaptıkları bulunmuştur. Çalışmaya katılan diş hekimlerinin çocuk hastalarda lokal anestezi yaparken %74,3 oranında kilogram başına maksimum doz hesabı yapmadıkları bulunmuştur. Çalışmaya katılan diş hekimlerine lokal anestezi uygulamalarında karşılaştıkları 3 komplikasyon sırasıyla; anestezi yetersizliği (%73,0), fasiyal paralizi (%25,6) ve senkop (%19,1) şeklinde bulunmuştur. Ayrıca anafilakside ilk tercih edecekleri ilacın ne olduğu sorusu yöneltilen diş hekimleri %89,7 oranında adrenalin yanıtını vermişlerdir. Adrenalin enjeksiyonu için kullandıkları yolun ne olduğu sorusuna hekimler büyük oranda (%63,6) İntramuskuler yanıtı vermişlerdir. Bu çalışma sonucunda elde edilen verilere göre; diş hekimlerinin lokal anestetiklerin maksimum ‑ doz ve doz hesaplamalarına ilişkin bilgileri, özellikle lokal anesteziklerin sistemik toksisitesi doza bağlı olduğu düşünüldüğünde yetersiz ve endişe verici görülmektedir. Diş hekimleri lokal anesteziklerin kullanımı sonucu meydana gelebilecek sistemik komplikasyonların bulgularını iyi bilmelidir. Anestezi sonrası bu bulgularla karşılaşıldığında sistemik bir komplikasyon meydana gelmiş olabileceği düşünülmeli ve acil müdahalede bulunulmalıdır. Herhangi bir gecikme hastanın hayatını tehdit edebilecek sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Local anesthetics are the most commonly used drugs in dental clinical practice. Most dentists using such drugs often ignore important aspects of drug administration, particularly the calculation of the dose regarding the maximum dose and the use of local anesthetics during routine studies. In this thesis, the questionnaire form“Evaluation of the Knowledge Level of Dentists Regarding the Use of Local Anesthesia in Pediatric Patients and its Undesirable Effects”prepared in the digital environment was sent to dentists via Google survey application. In this study, the awareness and knowledge of dentists about the maximum dose of local anesthetic drugs was investigated. The most common local anesthetic drugs used by dentists and the most common complications associated with these anesthetics were also determined in the study. According to the results obtained; The most common local anesthetics preferred by the dentists in the study were Articaine + Epinephrine and Lidocaine + Epinephrine. It was found that 90.7% of the participants aspiration before local anesthetic applications. It was found that the dentists participating in the study did not calculate the maximum dose per kilogram at a rate of 74.3% while performing local anesthesia in pediatric patients. The 3 complications encountered by the dentists participating in the study during local anesthesia were; insufficiency of anesthesia (73.0%), facial paralysis (25.6%) and syncope (19.1%). In addition, the dentists who were asked the question of what the first drug they would prefer in anaphylaxis were 89.7% adrenaline. When asked about the route they used for adrenaline injection, the physicians (63.6%) mostly gave the intramuscular answer. According to the data obtained as a result of this study; The knowledge of dentists about the maximum-dose and dose calculations of local anesthetics, especially the systemic toxicity of local anesthetics, seems insufficient and worrying when it is considered that it is dose-dependent. Dentists should be well aware of the signs of systemic complications that may occur as a result of the use of local anesthetics. When these findings are encountered after anesthesia, it should be thought that a systemic complication may have occurred and urgent intervention should be performed. Any delay can cause life-threatening consequences for the patient.