Farklılaştırılmış ev ödevi uygulamalarına ilişkin öğretmen yeterlik algıları: Bir ölçek geliştirme çalışması
Teachers' efficacy perceptions about differentiated homework practices: A scale development study
- Tez No: 1000260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA PESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı farklılaştırılmış ev ödevi uygulamalarına ilişkin öğretmen yeterliklerini ölçmek üzere geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeline uygundur. Araştırmanın evrenini Mardin ili ve ilçelerinde devlet okullarında görev yapan 13.058 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi Mardin ili ve ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan toplam 639 öğretmenden oluşmaktadır. Analiz sürecinde SPSS 27, JAMOVİ 2.6.44 ve AMOS 24 paket programları kullanılmıştır. Ölçeğin geçerlik ve güvenirliğini belirlemek için yapılan açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) sonucunda ölçeğin 20 madde ve üç boyuttan oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konmuştur. Ölçeğinin kadın ve erkek katılımcılar arasında biçimsel, metrik, skalar ve hata düzeyinde ölçüm değişmezliğini sağladığını, dolayısıyla katı bir değişmezlik ölçüsüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular farklılaştırılmış ev ödevi ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable scale to measure teachers' perceptions of competence regarding differentiated homework practices. It is suitable for the survey model, a quantitative research method. The study population consists of 13,058 teachers working in state schools in Mardin province and its districts. The sample comprises 639 teachers from primary, middle, and secondary schools in Mardin province and its districts. SPSS 27, JAMOVI 2.6.44, and AMOS 24 were used in the analysis. Exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were conducted to assess the scale's validity and reliability, revealing that it is a valid and reliable measurement tool comprising 20 items and three dimensions. It was determined that the scale demonstrated formal, metric, scalar, and error-level measurement invariance between male and female participants, thereby meeting strict measurement invariance criteria. The findings indicate that the differentiated homework scale is valid and reliable.