A~50 bölgesinde bulunan çift-çift ve çift-tek titanyum izotoplarının yapısal özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the structural properties of even-even and even-odd titanium isotopes in the A~50 region
  1. Tez No: 1000265
  2. Yazar: YEŞİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BÖYÜKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, A~50 bölgesinde bulunan Titanyum çekirdeğinin çift-çift ve çift-tek izotoplarının yapısal özellikleri Etkileşen Bozon Modeli-1 (IBM-1) ve Etkileşen Bozon-Fermiyon Modeli-1 (IBFM-1) modelleri ile incelenmiştir. Birinci kısımda, IBM-1 modeli ile çift-çift Ti izotopları incelendi ve hesaplamalarda PHINT kodu kullanıldı. İlk önce, 44-60Ti izotoplarının temel bantlarındaki ilk iki enerji seviyelerinin oranları, tipik U (5), SU(3), O(6) dinamik simetrileri ve E(5), X(5) kritik noktalarına göre analiz edilmiştir. Daha sonra model Hamiltonyeni, izotopların davranışına göre oluşturulmuştur. Her Ti izotopunun düşük enerji seviyeleri ve bilinen B(E2) değerleri hesaplanmıştır. Son olarak da, izotopların davranışını anlamak için R_(4/2)=E(4_1^+)/E(2_1^+), R_(0/2)=E(0_2^+)/E(2_1^+) enerji oranları ve B(E2:4_1^+→2_1^+)/B(E2:2_1^+→0_1^+), B(E2:0_2^+→2_1^+)/B(E2:2_1^+→0_1^+) oranları analiz edilmiştir. Genel olarak, Ti izotoplarının davranışı E(5) kritik noktasından U(5)'e doğru değişim sergilemektedir. Son kısımda, IBFM-1 modeli ile 45-55Ti izotopları incelenmiştir. Model Hamiltonyeni çift-tek izotoplar için uygun olarak oluşturulmuş ve parametreler türetilmiştir. Enerji seviyeleri ve bazı bilinen B(E2) değerleri ODDA kodu ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural properties of even-even and even-odd isotopes of the Titanium nucleus in the A~50 region were investigated by using the Interacting Boson Model-1 (IBM-1) and Interacting Boson-Fermion Model (IBFM-1) models. In the first part, even-even Ti isotopes were investigated within IBM-1 model and PHINT code was used for the calculations. First, the energy ratios of the first two levels in the ground state bands of 44-60Ti isotopes were analyzed by comparing the typical values of U(5), SU(3), O(6) dynamical symmetries and E(5), X(5) crtical points. Later model Hamiltonian was constructed according to the behavior of isotopes. The low lying energy levels and known B(E2) values of each Ti isotopes were calculated. Finally, R_(4/2)=E(4_1^+)/E(2_1^+), R_(0/2)=E(0_2^+)/E(2_1^+) energy ratios and B(E2:4_1^+→2_1^+)/B(E2:2_1^+→0_1^+), B(E2:0_2^+→2_1^+)/B(E2:2_1^+→0_1^+) ratios were analized to see the behavior of isotopes. The overall, the behavior of Ti isotopes exhibit the changing from E(5) critical point to U(5). In the last part, some odd-even 45-55Ti isotopes were investigated within IBFM-1 model. The model Hamiltonian is formed appropriate for even-odd and their parameter values were determined. The energy levels and some known B(E2) values were calculated in the ODDA code.