A~50 bölgesinde karma-smetrik durumların araştırılması
The investigation of mixed-symmetry states in the A~50 mass region
  1. Tez No: 154908
  2. Yazar: YASİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ULUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET A ~ 50 BÖLGESİNDE KARMA -SİMETRİK DURUMLARIN ARAŞTIRILMASI GÜLER, Yasin Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Prof. Dr. İhsan ULUER Aralık 2004, 75 sayfa Bu çalışmada, A ~ 50 kütle bölgesinde bulunan bazı izotopların 2+ karma- simelrik durumları incelenmiştir. Karma - simetrik durumlar, Etkileşen Bozon Modelin (IBM) yaygın bir kullanımı olan IBM-2 ile ele alınmıştır. Bu çalışmada nükleon bozonları, izospin kavramı ve F- spini konuları ile ilgili bilgi verildi. 2+- 2+ geçişleri için 8 (E2/M1) bulunmuştur.Bulunan karışım oranları incelenerek karma- simetrik olan geçişler belirlendi. Sonuçlar önceki çalışmalardan elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Yapılan hesaplamaların önceki sonuçlarla genellikle iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Karma - Simetrik, Etkileşen Bozon Modeli, F-Spin, İzospin, Karışım Oram, İndirgenmiş Karışım Oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF MIXED - SYMMETRY STATES IN THE A ~ 50 MASS REGION GÜLER, Yasin Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Physics, M.Sc. Thesis Supervisor : Prof. Dr. İhsan ULUER December 2004, 75 pages In this work, mixed-symmetry 2+ states were investigated for some izotopes in the A ~ 50 mass region. Mixed-Symmetry states were investigated with IBM-2 is an extended version of the Interacting Boson Model (IBM). In this work nucleoli, isospin concepts, and the states characterized by F-spin concepts were considered, ö (E2 / Ml) mixing ratios were calculated for 2+- 2+ transitions. These are used to identify the mixed-symmetry states.The results were compared with the values from the previous investigations. The results of the calculations are seen to be in good agreement with the previous results. Key Words : Mixed-Symmetry, Interacting Boson Model, F-Spin, isospin, Mixing Ratio, Reduced Mixing Ratio 11