Akıllı güç unsuru olarak savunma sanayii: Türkiye örneği
The defense industry as an element of smart power: The case of Türkiye
  1. Tez No: 1000333
  2. Yazar: İSMET ANIL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, Defense and Defense Technologies, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk savunma sanayiinin uluslararası ilişkiler bağlamında akıllı güç unsuru olarak yükselen rolünü incelemektedir. Soğuk Savaş sonrası dönemde değişen güvenlik ortamı, devletlerin yalnızca askeri kapasiteye değil; aynı zamanda teknolojik gelişim, diplomasi ve yumuşak güç stratejilerini bütüncül bir biçimde kullanmalarını zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda Türkiye, 2000'li yıllardan itibaren geliştirdiği savunma sanayii politikalarıyla hem sert güç kapasitesini artırmış, hem de elde ettiği kazanımlar sayesinde dış politikada yumuşak güç araçlarını desteklemiştir. Tez kapsamında öncelikle Türk savunma sanayiinin kurumsal yapısı ve sert güç boyutları ele alınmış; askeri modernizasyon, güvenlik stratejileri ve bölgesel dengelere etkisi incelenmiştir. Ardından, savunma sanayiinin yumuşak güç bağlamındaki yansımaları üzerinde durulmuş; barışı koruma operasyonlarına katkıları, insani krizlerdeki işlevi, ihracat ve teknoloji diplomasisi aracılığıyla oluşturduğu etki analiz edilmiştir. Ayrıca savunma sanayii fuarlarının, Türkiye'nin uluslararası görünürlüğünü ve diplomatik etkinliğini artırmadaki rolü kapsamlı bir biçimde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Türk savunma sanayii, yalnızca askeri caydırıcılık sağlayan bir kapasite değil; aynı zamanda Türkiye'nin uluslararası prestijini, bölgesel etkinliğini ve diplomatik manevra alanını güçlendiren çok boyutlu bir akıllı güç unsuru haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the rising role of the Turkish defense industry as an element of smart power within the framework of international relations. In the post–Cold War era, the changing security environment has compelled states to employ not only military capacity but also technological development, diplomacy, and soft power strategies in a comprehensive manner. In this context, since the 2000s, Türkiye has advanced its defense industry policies, thereby enhancing its hard power capabilities while simultaneously supporting its foreign policy with soft power instruments derived from these achievements.The thesis first analyzes the institutional structure and hard power dimensions of the Turkish defense industry, focusing on military modernization, security strategies, and its impact on regional balances. It then examines the soft power implications of the defense sector, emphasizing its contributions to peacekeeping operations, its functions in humanitarian crises, and its influence generated through defense exports and technology diplomacy. Moreover, the role of defense industry fairs in increasing Türkiye's international visibility and diplomatic influence is assessed in detail. In conclusion, the Turkish defense industry has emerged not only as a capacity that ensures military deterrence but also as a multidimensional smart power component that strengthens Türkiye's international prestige, regional influence, and diplomatic maneuverability.