2020-2024 yılları arasında koroner arter by-pass greft öyküsü olup akut koroner sendrom tanısıyla kardiyoloji kliniğine yatırılan hastaların 1 yıllık sağkalımlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of 1-year survival in patients with a history of coronary artery bypass grafting operated between 2020–2024 and hospitalized in the cardiology clinic with a diagnosis of acute coronary syndrome
- Tez No: 1000332
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YAVUZGİL, DOÇ. DR. ELTON SOYDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, koroner arter baypas greftleme (CABG) operasyonu geçirmiş hastalarda daha sonra gelişen akut koroner sendromların (AKS) klinik özelliklerini, tedavi stratejilerini ve prognozlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. CABG sonrası gelişen AKS, hem native damar hastalığı, hem greft patolojisi hem de ilerleyici ateroskleroz nedeniyle kompleks bir klinik tablo oluşturur ve bu hasta grubunda optimal tedavi yaklaşımı halen tartışmalıdır. Çalışmada CABG öyküsü bulunan ve AKS ile başvuran hastalar retrospektif olarak analiz edilerek üç ana tedavi stratejisi karşılaştırılmaktadır: Perkütan koroner girişim (PCI) uygulanan hastalar/ Koroner anjiyografi sonrası medikal tedavi verilen hastalar/ Sadece konservatif medikal tedavi alan hastalar. Araştırmada demografik özellikler, kardiyovasküler risk faktörleri, greft ve native damar tutulum paternleri, başvuru AKS tipi ve laboratuvar parametreleri incelenmekte; ayrıca majör advers kardiyak olaylar (MACE) ve mortalite gibi klinik sonlanımlar değerlendirilmektedir. Sağkalım analizleri, çok değişkenli modeller ve ileri istatistiksel yöntemler kullanılarak hangi tedavi stratejisinin daha iyi uzun dönem sonuçlarla ilişkili olduğu araştırılmaktadır. Bu çalışma, gerçek yaşam verileri üzerinden CABG sonrası AKS yönetimine dair kanıt üretmeyi, yüksek riskli bu hasta grubunda tedavi kararlarını desteklemeyi ve literatürdeki bilgi boşluğunu doldurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the clinical characteristics, treatment strategies, and prognosis of acute coronary syndromes (ACS) that develop in patients who have previously undergone coronary artery bypass grafting (CABG). ACS occurring after CABG represents a complex clinical condition associated with multiple mechanisms, including native vessel disease, graft pathology, and the progression of atherosclerosis, and the optimal treatment approach for this patient population remains uncertain. In this study, patients with a history of CABG presenting with ACS were retrospectively analyzed, and three main treatment strategies were compared: Patients who underwent percutaneous coronary intervention (PCI), Patients who received medical therapy following coronary angiography, Patients managed with conservative medical therapy alone. Demographic characteristics, cardiovascular risk factors, patterns of graft and native vessel involvement, type of ACS at presentation, and laboratory parameters were examined. In addition, clinical endpoints such as major adverse cardiac events (MACE) and mortality were evaluated. Survival analyses, multivariable models, and advanced statistical methods were used to investigate which treatment strategy was associated with better long-term outcomes.This study aims to generate evidence on the management of ACS after CABG using real-world data, support treatment decision-making in this high-risk patient population, and address an important gap in the current literature.