CAL-Bio LC MTA, ProRoot MTA, NeoPutty MTA'nın sitotoksisitesi, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin in vitro karşılaştırılması
In vi̇tro comparison of the cytotoxicity, physical and chemical properties of CAL-Bio LC MTA, ProRoot MTA and NeoPutty MTA
- Tez No: 1000355
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, pulpotomi tedavisinde kullanılan Bio-Cal LC MTA (Rezin modifiye ışıkla polimerize olan MTA), ProRoot MTA ve NeoPutty MTA'nın sitotoksisiteleri ile fiziksel ve kimyasal özelliklerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve bu materyallerin biyouyumluluk profillerini ortaya koymaktır. Materyaller arasındaki farklılıkların, içerik ve sertleşme mekanizmaları ile ilişkili olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Bu tez çalışmasında üç farklı mineral trioksit agregat (MTA) esaslı pulpotomi materyali incelenmiştir. Fiziksel ve kimyasal özelliklerin değerlendirilmesi kapsamında sertleşme süresi, akışkanlık, pH değişimi, çözünürlük, su emilimi, porozite, basma dayanımı ve yüzey mikrosertliği testleri uygulanmıştır. Ayrıca materyallerin kimyasal yapıları ve hidratasyon davranışları Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR) yöntemi ile analiz edilmiştir. Sitotoksisite değerlendirmesi, hücre canlılığını ve metabolik aktiviteyi esas alan MTT testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, materyaller arasında hem fiziksel ve kimyasal hem de biyolojik özellikler açısından anlamlı farklılıklar bulunduğunu göstermiştir. Bio-Cal LC MTA, hızlı sertleşme özelliği ile en kısa sertleşme süresini ve en yüksek yüzey mikrosertliği değerlerini sergilemiştir. ProRoot MTA, özellikle pH değişimi ve sitotoksisite değerlendirmelerinde daha stabil ve yüksek biyouyumluluk profili göstermiştir. NeoPutty MTA ise homojen yapısı sayesinde orta düzey mekanik özellikler ve dengeli bir performans sergilemiştir. FTIR analizleri, materyallerin kimyasal kompozisyonlarının ve hidratasyon mekanizmalarının birbirinden farklı olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç: Bu in vitro çalışmanın bulguları, MTA esaslı pulpotomi materyallerinin sitotoksisite ile fiziksel ve kimyasal özelliklerinin materyal kompozisyonuna ve sertleşme mekanizmalarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, farklı MTA formülasyonlarının biyouyumluluk ve performans açısından ayırt edici özelliklere sahip olduğunu ve materyaller arası karşılaştırmalı değerlendirmelerin önemini ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study was to comparatively evaluate the cytotoxicity as well as the physical and chemical properties of Bio-Cal LC MTA (resin-modified light-polymerized MTA), ProRoot MTA, and NeoPutty MTA used in pulpotomy treatment, and to determine their biocompatibility profiles. In addition, differences among the materials were assessed in relation to their composition and setting mechanisms. Materials and Methods: In this thesis study, three different mineral trioxide aggregate (MTA)-based pulpotomy materials were investigated. Physical and chemical properties were evaluated by means of setting time, flow, pH variation, solubility, water sorption, porosity, compressive strength, and surface microhardness tests. Furthermore, the chemical structure and hydration behavior of the materials were analyzed using Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy. Cytotoxicity was assessed using the MTT assay, which is based on cell viability and metabolic activity. The obtained data were statistically analyzed. Results: The results demonstrated significant differences among the materials in terms of physical, chemical, and biological properties. Bio-Cal LC MTA exhibited the shortest setting time and the highest surface microhardness values due to its rapid polymerization characteristic. ProRoot MTA showed a more stable pH profile and a higher biocompatibility, particularly in cytotoxicity evaluations. NeoPutty MTA demonstrated moderate mechanical properties and a balanced overall performance, which may be attributed to its homogeneous structure. FTIR analyses revealed that the materials differed in terms of chemical composition and hydration mechanisms. Conclusion: The findings of this in vitro study indicate that the cytotoxicity as well as the physical and chemical properties of MTA-based pulpotomy materials vary depending on material composition and setting mechanisms. The results demonstrate that different MTA formulations possess distinct characteristics in terms of biocompatibility and performance, emphasizing the importance of comparative evaluations among materials.