Tevhidi düşünce bilgi üretme yöntemine göre I. İzmir İktisat Kongresinin kültür ve zihniyet dönüşümü ile ortaya çıkan pozitivist-modern aydın tipinin tahlili
Analysis of the positivist-modern intellectual type that emerged from the cultural and mental transformation of the First Izmir Economics Congress according to the monotheistic thought knowledge production method
- Tez No: 1000356
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
Özet
Sosyal yapı içerisinde bilginin üretilmesi ve yayılması noktasında belirleyici bir işlev üstlenen aydınlar, 18. yüzyılın ortalarından itibaren yaklaşık iki yüzyıllık bir süreç boyunca Türk toplumunun değişim ve dönüşüm dinamiklerinde tetikleyici bir rol oynamışlardır. Batı karşısında askeri, iktisadi ve siyasi alanlarda yaşanan yenilgiler, birçok toplumda olduğu gibi Türk toplumunda da gelişmişliğin nihai aşaması olarak kabul edilen Batı toplumlarının kurumsal ve düşünsel yapılarının birebir taklit edilmesi gerektiği yönünde bir kanaatin oluşmasına yol açmıştır. Bu süreçte aydınlar, söz konusu dönüşümün taşıyıcı ve uygulayıcı aktörleri olarak ön plana çıkmıştır. Türk aydını, terakki ve doğrusal ilerlemecilik söylemi çerçevesinde farklı yöntemler aracılığıyla Türk-İslam medeniyetinin toplumsal yaşam alanlarına müdahale etmiş; sekülerleşme ekseninde şekillenen madde merkezli yaşam anlayışı, tüketim kültürü ve modern sosyo-ekonomik düşünce biçimlerini toplumun tüm alanlarına yaymaya çalışmıştır. Bu müdahale biçimi, toplumsal yapının maddi ve manevi hassasiyetlerinden uzaklaşmasına ve giderek kültürel özüne karşı yozlaşma içine giren bir toplumsal düzenin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Öte yandan Osmanlı Devleti'nin iktisadî yapısının Cumhuriyet döneminde I. İzmir İktisat Kongresi ile kurumsal bir çerçeveye kavuşturulması, aydınların bu dönüşüm sürecindeki konumunu daha da pekiştirmiştir. Böylece Modern Türkiye sürecinde pozitivist düşünce merkezli bakış, kültür ve zihniyet dönüşümü yolu ile Modern Türkiye Toplumu'nda ve Modern Türkiye Aydın'ında kendi toplumundan giderek uzaklaşan, halkla arasındaki mesafeyi derinleştiren durumun ortaya çıkması gerçekleşmiştir. Bu durum, Türk- İslam Medeniyeti bilgi üretme yöntemi ve Batı Medeniyeti bilgi üretme yöntemi mukayesesinde ele alınarak incelenmesi yapılmıştır. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan modernleşme sürecinde aydınların bilgi üretimi ve toplumsal yönlendirme konumunu görünür kılan en kritik kırılma noktalarından biri, yalnızca iktisadî bir düzenleme değil, aynı zamanda yeni bir zihniyet ve toplum tasavvurunun kurucu metni niteliği taşıyan 1923 İzmir İktisat Kongresi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Intellectuals, who occupy a decisive position in the processes of knowledge production and circulation within the social structure, have played a central role in shaping the dynamics of change and transformation in Turkish society from the mid-eighteenth century onward, over a period of nearly two centuries. Military, economic, and political defeats experienced in the face of the West gave rise, as in many other societies, to a strong conviction within Turkish society that progress could only be achieved through the imitation of Western societies, which were regarded as the final stage of development. In this process, intellectuals emerged as both the carriers and the principal agents of transformation. Within the framework of progressivist and linear evolutionary discourse, the Turkish intellectual intervened in the social spheres of Turkish–Islamic civilization through various methods, seeking to disseminate a material-centered understanding of life shaped by secularization, consumer culture, and modern socio-economic modes of thought across all areas of society. This mode of intervention contributed to the erosion of the spiritual and religious sensitivities of social life, paving the way for the emergence of an increasingly disenchanted and spiritually deprived social order. One of the most critical turning points that rendered the role of intellectuals in knowledge production and social guidance particularly visible in the modernization process extending from the Ottoman Empire to the Republic was the 1923 İzmir Economic Congress, which constituted not merely an economic arrangement but also a foundational text for a new mentality and vision of society. Thus, in the process of modern Turkey, the positivist-centered perspective, through cultural and mental transformation, has led to a situation where modern Turkish society and modern Turkish intellectuals are increasingly alienated from their own society, deepening the distance between themselves and the people. This situation has been examined by comparing the knowledge-producing methods of Turkish-Islamic civilization with those of Western civilization. One of the most critical turning points that made visible the role of intellectuals in knowledge production and social guidance during the modernization process from the Ottoman Empire to the Republic was the 1923 Izmir Economic Congress, which was not only an economic regulation but also a founding text of a new mentality and societal vision.