Estetik cerrahiye başvuruda bulunmuş genç yetişkin kadınların ruhsal işleyişlerinin projektif testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the psychic mechanism of young women adult which apply cosmetic surgery through projective tests
  1. Tez No: 1000377
  2. Yazar: ASLI GÜNEŞ KELEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE İREM ERDEM ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmasının amacı, estetik cerrahiye başvuruda bulunan 18-24 yaş aralığındaki genç yetişkin kadınların ruhsal işleyişlerinin projektif testler olan Rorschach ve Tematik Algı Testi ile değerlendirmektir. Çalışmanın araştırma grubu, İstanbul ilindeki Novita Tıp Merkezine başvuruda bulunan 15 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılarla yapılan psikanalitik yönelimli yarı-yapılandırılmış ön görüşmenin ardından projektif testler olan Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Test sonuçları Fransız Okuluna göre değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Genç yetişkin kadınlarda bedene yapılan kalıcı değişikliklerin altındaki ruhsal mekanizmayı anlamlandırmak önem kazanmıştır. Bedenlerinin belirli bölgeleriyle ilgili memnuniyetsizlik yaşan genç yetişkin kadınların ruhsal işleyişleri, ilk nesne ilişkisi (anne imgesi), beden tasarımları, narsisistik yapılanmaları ve depresif duygulanım açısından ele alınmıştır. Yapılan içerik analizleri sonucu, estetik cerrahiye başvuruda bulunan genç yetişkin kadınların içselleştirilmiş iyi bir nesnenin eksikliği ve annesel imgeyle ayrışma zorluğu ile ilintili olarak bütünlükten uzak deforme beden tasarımına eşlik eden kırılgan narsissizm ve depresif duygulanıma sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the psychic mechanisms of young adult women between 18-24 ages who apply for aesthetic surgery, through projective tests of Rorschach and Thematic Apperception Test (TAT). The study group has been composed of 15 volunteer participants who had applied to Novita Medical Center in İstanbul. After psychoanalytically oriented interview, Rorschach Test and TAT have been carried out to volunteered attendees. Test results have been evaluated and interpreted in the light of French School. It has become important to make sense of the psychological mechanism underlying the permanent changes made to the body in young adult women. The psychic mechanisms of young adult women experiencing dissatisfaction of certain parts of their body were approached to propound contexts towards first object relation (maternal image), body imagination, narcissistic structure and depressive affect. Findings of content analyses indicate that, young adult women who apply for aesthetic surgery feature more deformed body images associated with lack of internalized first object and difficulty separation of maternal image; accompanied with vurnable narcissism and depressive affect.