Haçlı Seferleri döneminde Müslümanların Frenklerle ilgili teolojik, toplumsal ve siyasî algıları (1096-1193)
Muslim perceptions of the Franks during the Crusades: Theological, social, and political dimensions (1096-1193)
  1. Tez No: 1000379
  2. Yazar: HİLAL AĞALDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Haçlı Seferleri, İslam dünyasında yalnızca askerî ve siyasî bir tehdit olarak değil, derin bir zihinsel ve kültürel sarsıntı olarak da algılanmıştır. 1099'da Kudüs'ün Frenkler tarafından işgaliyle doruğa ulaşan bu süreç, Müslüman toplumların ortak hafızasında hem bir travma hem de bir yeniden diriliş çağrısına dönüşmüştür. Bu çalışma, Haçlı Seferleri sonrasında Müslüman zihin dünyasında şekillenen Frenk algısını çok boyutlu biçimde analiz etmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın merkezinde, Müslüman müellif ve şairlerin eserlerinde Frenklerin nasıl tasvir edildiği, bu tasvirlerin hangi tarihsel ve düşünsel bağlamda üretildiği ve bu söylemlerin İslam dünyasında Frenklerin teolojik, toplumsal ve siyasî kimliğine dair algının nasıl inşa edildiği soruları yer almaktadır. Çalışma, Haçlı Seferleri'nin Müslüman çevrelerde yalnızca bir savaş olgusu olarak değil, aynı zamanda bir zihinsel muhasebe ve kimlik inşası süreci olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Frenk algısı, teolojik düzlemde kâfir, müşrik ve ilahî imtihan kavramlarıyla tanımlanan bir inanç sınaması; toplumsal düzlemde işgal ve kültürel temasın yarattığı travma, ahlaki çözülme ve dayanışma arayışı; siyasî düzlemde ise Kudüs ve diğer kutsal mekânların İslam birliği ile meşruiyet sembolizmi üzerinden yeniden yorumlanışı şeklinde tezahür etmiştir. Araştırma, Haçlı Seferleri'ne dair Müslüman kaynakları yalnızca tarihî bilgi kaynakları olarak değil, bununla birlikte zihniyet tarihinin metinleri olarak da değerlendirmiştir. Şiir, tarih, seyahatnâme ve vaaz literatürü birbirini tamamlayan anlatı biçimleri olarak ele alınmış; bu metinlerdeki Frenk tasvirlerinin, Müslüman toplumun kendi değerlerini, inançlarını ve siyasal meşruiyetini yeniden kurma çabasının bir yansıması olduğu ortaya konulmuştur. Böylelikle Frenk imgesi, düşmanın ötesinde, bir öz eleştiri ve direniş sembolü hâline gelmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Haçlı Seferleri'ni İslam dünyasında bir travma, direniş ve yeniden inşa ekseninde yorumlayarak, tarihsel olayların ötesinde bir zihinsel ve kültürel temsil analizine katkı sunmuştur. Araştırma, Müslüman toplumun Haçlı Seferleri karşısında geliştirdiği düşünsel tepkileri bir bütün olarak değerlendirerek, İslam-Batı ilişkilerinin tarihsel kökenlerine dair algı biçimlerini anlamaya yönelik çağdaş tartışmalara da yeni bir perspektif kazandırmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Crusades were perceived in the Islamic world not merely as a military and political threat but also as a profound intellectual and cultural shock. The fall of Jerusalem in 1099 marked a turning point that transformed the Muslim collective memory into a source of both trauma and revival. This study aims to analyze, in a multidimensional framework, the perception of the Franks that emerged in the Muslim intellectual and literary milieu after the Crusades. It focuses on how Muslim authors and poets depicted the Franks, in what historical and intellectual contexts these depictions were produced, and how these representations shaped the Muslim perception of the Franks' theological, social, and political identity. The research demonstrates that the Crusades were not perceived by Muslim intellectuals merely as external wars but as processes of inner reflection and identity definition. In this regard, the perception of the Franks took shape on three interconnected levels: the theological, in which the Franks were described through concepts such as infidel, polytheist, and divine trial; the social, reflecting the trauma, moral decline, and solidarîty provoked by invasion and cultural encounter; and the political, where Jerusalem and other sacred sites were reinterpreted as symbols of Islamic unity and legitimacy. This study approaches Muslim narratives of the Crusades not simply as historical records but as texts of intellectual and cultural mentality. Poetry, historiography, travel accounts, and sermons are treated as complementary discursive forms that collectively reveal how Muslim authors constructed their perception of the Frankish“Other.”In this sense, the image of the Frank emerges not merely as that of an enemy but as a mirror for moral reflection, critique, and resistance. Ultimately, this research interprets the Crusades in the Islamic world through the lens of trauma, resistance, and reconstruction, contributing to a broader analysis of cultural and intellectual representations beyond military history. By re-evaluating the Muslim perception of the Franks, the study provides a new perspective on the historical foundations of Islam–West relations and the enduring patterns of otherness that continue to shape them.