Haçlı Seferleri ile ilgili Batı kaynaklarında öteki algısı (1096-1291)
Perception of the other in Western sources about the Crusades (1096-1291)
- Tez No: 848044
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
VII. ve VIII. yüzyıllarda İslam toprakları hızla genişlemiş ve Orta Doğu, Kuzey Afrika, Sicilya ve İspanya'nın bazı kısımları gibi daha önce Hristiyan egemenliği altında olan bölgeler fethedilmiştir. Bu fetihler, Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında etkileşimlere yol açarak, bir arada yaşam deneyimlerinin yanı sıra gerilimlere de neden olmuştur. Haçlı Seferleri, Yakın Doğu'daki Müslümanlara karşı XI. ve XIII. yüzyıllar arasında gerçekleşen askeri bir mücadeleydi ve Latin Kilisesi'nin liderliğinde Avrupalı Hristiyanlar tarafından, Türk kuvvetlerinin tehdidi altındaki Bizans İmparatorluğu'nun yardım çağrısına yanıt olarak ve ayrıca Kutsal Toprakları, özellikle Kudüs'ü Müslümanların kontrolünden geri alma arzusuyla başlatılmışlardı. Bu çatışmalar Hristiyanlarla Müslümanlar arasında önemli bir bölünme yaratmış ve yoğun düşmanlık dönemlerine yol açmıştır. Haçlı Seferlerinin her iki taraf üzerinde de derin etkileri oldu, algıları şekillendirdi ve dini ve kültürel farklılıkları pekiştirmiştir. Haçlı Seferleri, Avrupa ile Yakın Doğu'nun dini ve kültürel manzarasını derinden etkilemiş ve Doğu-Batı ilişkilerinin algısını şekillendirmiş ve etkileri, sonraki çatışmalarda da rol oynamıştı. Bu sebeple çalışmamızda, Avrupalı Hristiyanların, İslam'ı yorumlama çabalarını ve özellikle Haçlı döneminde Müslümanları ötekileştirme ideolojisini ve stratejisini nedenleriyle ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 7th and 8th centuries, the Islamic State rapidly expanded, conquering territories that were previously under Christian rule, such as the Middle East, North Africa, Sicily and parts of Spain. These conquests led to encounters and interactions between Muslims and Christians, resulting in periods of coexistence as well as tensions. The Crusades were a series of military campaigns against Muslims in the Near East and they took place between the 11th and 13th centuries. They were initiated by European Christians with the lead of the Latin Church in response to the call for help from the Byzantine Empire, which was under threat from Turkish forces and by the desire to reclaim the Holy Land, particularly Jerusalem, from Muslim control. These conflicts created a significant divide between Christians and Muslims and led to periods of intense hostility. The Crusades had profound impacts on both sides, shaping perceptions and solidifying religious and cultural differences. They shaped the religious and cultural landscape of Europe and the Near East and the perception of East-West relations and played a role in subsequent conflicts. The aim of this study is to reveal the efforts of European Christians to interpret Islam and the ideology and strategy of marginalizing Muslims as the ultimate“other”, especially during the Crusades.