Domates güvesine (tuta absoluta) (meyrick, 1917) [lepidoptera: gelechiidae] karşı kullanılan bazı bitkisel preparatların etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of some plant extracts used against tomato moth (tuta absoluta) (meyrick, 1917) [lepidoptera: gelechiidae]
- Tez No: 1000413
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, domates yaprak güvesi Tuta absoluta larvalarına karşı dört farklı bitkisel formülasyonun (Krizantem, Tarçın, Quassia ve Urtica) ve bir bitkisel yağın (Kanola yağı) etkinlikleri, üç farklı dozda (önerilen dozun yarısı, önerilen doz ve önerilen dozun iki katı) ve üç farklı maruz kalma süresinde (24, 48 ve 72 saat) araştırılmıştır. Bitkisel preparatlar arasında, en yüksek etkinlik, 72 saat sonra önerilen dozun iki katı uygulanan Tarçın preparatında %42,6'lık bir ölüm oranıyla gözlemlenmiştir; Kanola yağı ise 72 saat sonra önerilen dozda %40,6'lık bir ölüm oranına neden olmuştur; bu nedenle, Tarçın bitki özütü ve Kanola yağı en etkili bitkisel preparat olarak belirlenmiştir. Bunu takiben, 72 saat sonra çift dozda %36,8 ölüm oranına neden olan Krizantem formülasyonu ve 72 saat sonra çift dozda %31,3 ölüm oranına neden olan Urtica formülasyonu gelmiştir. Quassia, 48 saat sonra çift dozda %18,3 ölüm oranıyla en az etkili preparat olarak belirlenmiştir. Genel olarak, en yüksek etkinlik çift dozda ve 72 saatte gözlemlendi. Bu preparatlar için belirli dozlarda ve maruz kalma sürelerinde referans insektisit ile istatistiksel olarak benzer ölüm oranlarının elde edilmesi, bunların domates yaprak güvesiyle mücadelede alternatif biyopestisitler olarak potansiyel uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacy of four different botanical formulations (Chrysanthemum, Cinnamon, Quassia, and Urtica) and one botanical oil (Canola oil) against larvae of the tomato leaf miner Tuta absoluta was investigated at three different doses (half of the recommended dose, the recommended dose, and twice the recommended dose) and three different exposure times (24, 48, and 72 hours). Among the botanical preparations, the highest efficacy was observed with the Cinnamon formulation applied at twice the recommended dose after 72 hours, resulting in a mortality rate of 42.6%; Canola oil caused a mortality rate of 40.6% at the recommended dose after 72 hours and was therefore identified as one of the most effective treatments. This was followed by the Chrysanthemum formulation, which caused 36.8% mortality at twice the recommended dose after 72 hours, and the Urtica formulation, which caused 31.3% mortality at twice the recommended dose after 72 hours. Quassia was determined to be the least effective preparation, causing 18.3% mortality at twice the recommended dose after 48 hours. Overall, the highest efficacy was observed at the double dose and after 72 hours. The achievement of statistically similar mortality rates to the reference insecticide at certain doses and exposure times indicates the potential applicability of these preparations as alternative biopesticides for the control of the tomato leaf miner.