Afyonkarahisar ili domates serasında önemli zararlı popülasyonlarının renkli yapışkan tuzaklar ile izlenmesi
Monitoring of important pest populations by colored sticky traps at tomato greenhouse in Afyonkarahisar province
- Tez No: 592043
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Örtü altı yetiştiriciliğinde ekonomik kayba sebebiyet veren birçok zararlı ve hastalık etmeni olduğu bilinmektedir. Bu zararlı etmenler içerisinde thrips, beyaz sinek, kırmızı örümcek ve yaprak biti önemli kayıplara neden olabilecek potansiyele sahip zararlılardır. Son yıllarda domates üretim alanlarında yoğun olarak görülen domates güvesi de bu zararlı türlerden birisidir. Kapalı alandaki üretilen domateslerde bu zararlıya karşı özellikle kimyasal mücadele uygulanmakta olup, yoğun kullanılması zararlının kullanılan kimyasallara dayanıklılık kazanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu zararlı böcekler ile mücadele etmek için birçok yönteme başvurulmakta ve zararlının popülasyon takibinin yapılabilmesi için biyoteknik yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesine bağlı 80 dönümlük jeotermal bir serada domates güvesi (Tuta absoluta Meyrick), sera beyaz sineği (Trialeurades vaporariorum Westwood) ve batı çiçek thripsi (Frankliniella occidentalis (Pergande))'ne karşı siyah, sarı ve mavi yapışkan tuzak kullanılarak zararlıların popülasyonları izlenmiş ve yoğunlukları belirlenmiştir. Sonuç olarak, özellikle feromonla desteklenmiş siyah tuzakların domates güvesini çekmede oldukça başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca sera beyaz sineğini sarı yapışkan tuzaklar daha fazla çekerken, batı çiçek thripsini mavi tuzaklar daha fazla çekmiştir.
Özet (Çeviri)
It is know that there are a lot of pests and diseases caused economic loses in the greenhouse growing. Among these pests, thrips, white flies, red mites and aphids are potential pests caused important loses. In recent years, tomato leaf miner extensively observed in the tomatoes growing areas is one of these pests too. Agains this pest in the tomatoes greenhouses chemical control methods are intensively used and this pest developted resistance to these chemicals. For this reason, many control methods are used against these pests and biotechnical methods are used for population monitoring of pests. In this thesis study, the populations of tomato moth (Tuta absoluta Meyrick), greenhouse white fly (Trialeurades vaporariorum, Westwood) and the western flower thrips (Frankliniella occidentalis (Pergande) were observed by using black, yellow and blue sticky traps in a 80-acre geothermal greenhouse in Sandıklı district of Afyonkarahisar province and their population densities were determined. As a result, especially pheromone-supported black traps were found to be quite successful in attracting tomato moth. In addition, greenhouse white fly attracted more of the yellow sticky traps while the western flower thrips attracted more of the blue traps.