Yönetsel açıdan GAP
The Southeestern Anatolian Project in terms of administration
  1. Tez No: 100044
  2. Yazar: İLHAN ABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Türkiye açısından olağanüstü bir öneme sahip olan dev bir projedir. Ayrıca ekonomik ve toplumsal olarak önemlidir. Bu dev proje, merkezi yönetim tarafından oluşturulan Güneydoğu Anadolu Projesi olarak adlandırılan bir kuruluş tarafından uygulanmaktadır. Şu ana değin GAP İdaresi güçlü, verimli, demokratik ve katılımcı bir yapı gösterememiştir. Bu nedenden ötürü günümüzde Güneydoğu Anadolu Projesi ile ilgili hedefler ne yazık ki gerçekleştirilememiştir. GAP İdaresi, dünyadaki diğer bölgesel gelişim modellerinden oldukça farklı bir özelliğe sahiptir. Sonuç olarak, GAP İdaresi son derece güçlü bir merkeziyetçi yapıya sahiptir. Aksine daha yerel, demokratik ve katılımcı bir yapının mümkün olabildiğince en kısa süre içerisinde oluşturulması zorunludur. Eğer daha yerel, demokratik ve katılımcı bir yapı için geç kalındığı düşünülüyorsa, bir önceki cümlede vurgulanan bakış açısının bundan sonra hazırlanacak olan diğer bölgesel gelişim modellerinde göz önünde tutulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The southeastern Anatolian Project (SAP) is a huge project having a importance from Turkey's point of view. It is also economically and socially important. This huge project has been carried out by an institution called The Southeastern Anatolion Project Administration (The GAP Administration) established by The Central Government. Up to now, the SAP Administration has not been able to have a powerfool, effective, productive, democratic and cooperative structure. Because of this reason, today unfortunately most targets related with The Southeastern Anatolian Project (SAP) have not been able to be realized. The SAP Administration has a quite different feature than the other regional development models in the world. As a result, the SAP Administration has an extremely powerful centralized structure. On the contrary, a more local, democratic and cooperative structure should be formed as soon possible. If it is supposed to be late for a more local, democratic and cooperative structure, the point of view emphasized in the last sentence should be taken into consideration in the other regional development which will be prepared after-this.