Yardımcı kişilerin fiillerinden sorumluluk
Liability for auxiliary persons
  1. Tez No: 1000442
  2. Yazar: ALİ KEREM SOMUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Kanun koyucu, TBK m. 83 hükmü ile bir borcun şahsen ifa zorunluluğunun olmamasını kural olarak belirlemiştir. Ne var ki borcun bizzat borçlu tarafından ifa edilmesinde alacaklının menfaatinin bulunması halinde artık borçlunun yüklendiği borcu bir başka üçüncü kişi yerine getiremez. Modern ekonomik ve ticari ilişkilerin geldiği son aşamada; uzmanlık ve teknik bilgi birikimi gerektiren işlemlerin tek başına yapılması, neredeyse olanaksız bir hal almıştır. Bu gerçeklikten ve şahsen ifa zorunluluğu olmaması kurulından da hareketle, yardımcı kişiye başvurulması sık sık karşılaşılır bir durum haline gelmiştir. Şu hâlde yardımcı kişinin fiillerinden dolayı zarara uğrayan kişinin zararının nasıl ve kim tarafından tazmin edileceği yanında borçlunun söz konusu sorumluluğunun sorumsuzluk anlaşmasıyla ortadan kaldırılabileceği hususunu hukuk sistemleri düzenleme ihtiyacı hissetmiştir. Bu tez çalışmasında TBK m. 116'da düzenlenen yardımcı kişilerin fiillerinden sorumluluk kurumunun Borçlar Hukuku'ndaki bağlantılı konularına da temas edilerek bir incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under Article 83 of the Turkish Code of Obligations (TCO), the legislator has established as a general rule that there is no requirement for the personal performance of an obligation. However, in cases where the creditor has a legitimate interest in the obligation being performed personally by the debtor, a third party may no longer fulfill the performance in the debtor's stead. In the current stage of modern economic and commercial relations, it has become virtually impossible for a single individual to carry out complex operations that require specialized expertise and technical knowledge. Given this reality and the general rule regarding the non-requirement of personal performance, the use of auxiliary persons has become a frequent necessity. Consequently, legal systems have felt the need to regulate not only how and by whom the damages of a person harmed by the acts of an auxiliary person will be compensated but also whether the debtor's liability in this regard can be waived through a exemption clause. In this thesis, the liability for auxiliary persons as regulated under Art. 116 of the TCO is examined, while also addressing related concepts within the Law of Obligations.