Topçam yaylası ve yakın çevresinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Diversity of macrofungi growing in topçam plateau and its surroundings
- Tez No: 1000457
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Tokat ili sınırları içerisinde yer alan Topçam Yaylası ve Çevresi'nde Yetişen makrofungus çeşitliliğini belirlemeye yönelik yapılmıştır. 2024-2026 yılları arasında yapılan arazi gezileri sırasında tespit edilen makrofungus örneklerinin resimleri çekilmiş, ekolojik özellikleri ve bazı morfolojik özellikleri not edilmiştir. Fotoğraflar için, Canon A5 marka fotoğraf makinası kullanılmıştır. Makro fotoğraflar için, Canon EOS R50 fotoğraf makinesi, Sigma 150mm lens, Raynox DCR 250 makro lens kullanılmıştır. Örnekler zarar görmemesi için kâğıtlara ve alüminyum folyoya sarılmış, bir kutu içerisinde laboratuvara getirilmiştir. Makrofungus örneklerinin spor izleri alınmış ve elektrikli kurutucu ile kurutulmuştur. Örneklerin mikroskobik özellikleri kuru örnekler üzerinden uygun kimyasallar ve ışık mikroskobu kullanılarak belirlenmiştir. Arazi ve morfolojik çalışmaları sonucunda 2 bölüm, 4 sınıf, 10 takım, 42 familya ve 65 cins içerisinde dağılım gösteren 111 tür tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan makromantar türlerinden 12 (%10.81) Ascomycota, 99 (%89.19) Basidiomycota mantarlardır. Belirlenen türler arasında Resupinatus rouxii Türkiye mikotası için yeni kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the diversity of macrofungi occurring in Topçam Plateau and its surroundings within the provincial borders of Tokat, Türkiye. During field surveys conducted between 2024 and 2026, macrofungal specimens were photographed, and their ecological characteristics as well as selected macromorphological features were recorded. Photographs were taken using a Xiaomi Redmi Note 11 Pro smartphone and a Canon A5 camera. For close-up (macro) photography, a Canon EOS R50 camera equipped with a Sigma 150 mm lens and a Raynox DCR-250 macro converter was used. Specimens were wrapped in paper and aluminum foil to prevent damage and transported to the laboratory in a box. Spore prints were obtained and the specimens were dried using an electric dryer. Microscopic features were examined from dried material using appropriate reagents and light microscopy. Based on field observations and morphological examinations, 111 species were identified, belonging to 2 divisions, 4 classes, 10 orders, 42 families, and 65 genera. Of these, 12 species (10.81%) were assigned to Ascomycota and 99 species (89.19%) to Basidiomycota. Among the identified taxa, Resupinatus rouxii is reported as a new record for the mycota of Türkiye.