Toksoplazma gondii parazitinin işitme kaybı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of toxoplasma gondii parasite on hearing loss
- Tez No: 1000473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SÖNMEZ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Toksoplasma gondii, dünya genelinde yaygın olarak görülen zoonotik bir parazit olup, insanlara çoğunlukla kedi kaynaklı çevresel maruziyet yoluyla bulaşmaktadır. Enfeksiyonun konjenital dönemde ciddi nörolojik ve duyusal sekellere yol açabildiği bilinmekle birlikte, erişkin bireylerde görülen edinsel veya latent enfeksiyonun işitme sistemi üzerindeki etkileri henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, kedi besleyen erişkin bireylerde Toksoplasma gondii maruziyetini yansıtan serolojik göstergeler ile işitme fonksiyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmaya kedi besleyen 24 birey ile kedi beslemeyen 25 birey olmak üzere toplam 49 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri kaydedilmiş; serolojik değerlendirmede IgM ve IgG referans değerleri incelenmiştir. Odyolojik değerlendirme kapsamında timpanometri ve saf ses odyometri testleri uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde bağımsız örneklem t testi, ki-kare testi, ROC analizi ve lojistik regresyon analizleri kullanılmış; p<0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular incelendiğinde, kedi besleyen grup ile kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Serolojik değerlendirmede, kedi besleyen grupta hem IgM hem de IgG düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,05) Odyolojik değerlendirmelerde ise, her iki grupta timpanometri sonuçlarının büyük oranda Tip A ile uyumlu olduğu ve orta kulak fonksiyonlarının normal sınırlarda bulunduğu belirlenmiştir. Saf ses odyometri ölçümlerinde kedi besleyen grupta işitme eşiklerinin sayısal olarak daha yüksek olduğu gözlenmiş olmakla birlikte, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, bu çalışma kedi besleyen erişkin bireylerde Toksoplasma gondii maruziyetinin serolojik olarak belirgin şekilde arttığını ortaya koymuş; ancak bu serolojik farklılığın saf ses odyometri ile değerlendirilen işitme eşikleri üzerinde klinik düzeyde anlamlı bir işitme kaybına yol açmadığını göstermiştir. Daha kapsamlı ve hassas odyolojik test bataryalarının kullanıldığı, geniş örneklemli ileri çalışmaların, Toksoplasma gondii enfeksiyonunun erişkin bireylerdeki olası işitsel etkilerinin daha net ortaya konmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is a widely prevalent zoonotic parasite worldwide and is primarily transmitted to humans through cat-associated environmental exposure. Although it is well known that infection during the congenital period can lead to severe neurological and sensory sequelae, the effects of acquired or latent infection on the auditory system in adult individuals have not yet been clearly established. The aim of this study was to evaluate the relationship between serological indicators reflecting Toxoplasma gondii exposure and hearing functions in adult individuals who keep cats.For this purpose, a total of 49 participants were included in the study, consisting of 24 individuals who kept cats and 25 individuals who did not. Demographic characteristics of the participants were recorded, and serological evaluation included the assessment of IgM and IgG reference values. Audiological evaluation was performed using tympanometry and pure-tone audiometry. Statistical analyses included independent samples t-tests, chi-square tests, receiver operating characteristic (ROC) analysis, and logistic regression analysis, with a p-value of <0.05 considered statistically significant.The results showed no statistically significant differences between the cat-owning group and the control group in terms of age and sex. Serological evaluation revealed that both IgM and IgG levels were significantly higher in the cat-owning group compared to the control group (p<0.05). Audiological assessments indicated that tympanometric results were predominantly Type A in both groups, suggesting normal middle ear function. Although pure-tone audiometry thresholds were numerically higher in the cat-owning group, no statistically significant differences were observed between the groups (p>0.05).In conclusion, this study demonstrated that adult individuals who keep cats have significantly increased serological evidence of Toxoplasma gondii exposure; however, this serological difference did not result in a clinically significant hearing loss as assessed by pure-tone audiometry. Further studies with larger sample sizes and more comprehensive and sensitive audiological test batteries are warranted to more clearly elucidate the potential auditory effects of Toxoplasma gondii infection in adult populations.