Prokalsitonin yüksekliği saptanan 1 ay-18 yaş arası hastaların klinik ve epidemiyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the clinical and epidemiological characteristics of patients between 1 month and 18 years of age with elevated procalcitonin
  1. Tez No: 1000472
  2. Yazar: ERKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Kaya, E. Prokalsitonin Yüksekliği Saptanan 1 Ay-18 Yaş Arası Hastaların Klinik ve Epidemiyolojik Özelliklerinin Araştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Bu çalışmanın amacı, prokalsitonin (PCT) yüksekliği saptanan 1 ay–18 yaş arası pediatrik hastalarda PCT düzeylerinin zaman içindeki değişimini, yaş ve cinsiyetle ilişkisini, altta yatan hastalıkları, tanı dağılımlarını ve enfeksiyon etkenlerini değerlendirmektir. Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, belirlenen yaş aralığındaki çocuk hastaların 0., 1. ve 3. günlerde ölçülen prokalsitonin değerleri ile klinik ve laboratuvar verileri analiz edilmiştir. Hastalar cinsiyet, yaş grubu, altta yatan hastalık, öntanı, kesin tanı ve enfeksiyon alanlarına göre sınıflandırılmış; elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. PCT istemlerinin büyük çoğunluğu (%71.9) çocuk yoğun bakım servisi tarafından yapılmıştır; bunu sırasıyla hematoloji-onkoloji servisi (%12.1), çocuk servisi (%9.3), süt çocuğu servisi (%4.2) ve çocuk enfeksiyon hastalıkları servisi (%2.5) takip etmiştir. Günlere göre ölçülen PCT düzeylerinde dinamik bir değişim gözlenmiş, 0. gün ortalaması 9.48±23.4 ng/mL, 1. gün 14.99±32.32 ng/mL ve 3. gün 10.50±23.2 ng/mL olarak bulunmuştur. 0. gün ile 1. gün ve 3. gün arasındaki artış ile 1. gün ile 3. gün arasındaki azalış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.05). Yaş ve cinsiyet faktörlerinin PCT düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi gözlenmemiştir. Altta yatan hastalıklar açısından, en sık nörolojik hastalıklar, malignite ve metabolik hastalıklar gözlenirken; öntanılar arasında pnömoni, sepsis, bronşiyolit ve malignite öne çıkmıştır. PCT düzeyleri özellikle bu tanılarla ilişkili olarak yükselmiştir. Enfeksiyon etkenleri açısından ise solunum yolu patojenleri baskın olup, viral etkenler (Rhinovirüs/Enterovirüs, Respiratuar Sinsityal Virüs, Adenovirüs) ve bazı bakteriyel etkenler (E. coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa) saptanmıştır. Çalışmamız, prokalsitonin düzeylerinin çocuklarda enfeksiyonun dinamik takibinde ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde değerli bir biyobelirteç olduğunu göstermektedir. Ayrıca yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak kullanılabilmesi, PCT'yi çocuk popülasyonunda pratik ve güvenilir bir parametre haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Kaya, E. Investigation of the Clinical and Epidemiological Characteristics of Patients Between 1 Month and 18 Years of Age with Elevated Procalcitonin. Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Eskişehir, 2025. The aim of this study was to evaluate the changes in PCT levels over time, their relationship with age and gender, underlying diseases, diagnosis distribution, and infectious agents in pediatric patients aged 1 month to 18 years with elevated procalcitonin (PCT). This retrospective study analyzed procalcitonin values measured on days 0, 1, and 3, as well as clinical and laboratory data, in pediatric patients within the specified age range. Patients were classified according to gender, age group, underlying disease, preliminary diagnosis, definitive diagnosis, and infection site, and the obtained data were statistically analyzed. The majority of PCT requests (71.9%) were made by the pediatric intensive care unit, followed by the hematology-oncology unit (12.1%), the pediatric unit (9.3%), the infant unit (4.2%), and the pediatric infectious diseases unit (2.5%). A dynamic change was observed in PCT levels measured by day, with the mean being 9.48±23.4 ng/mL on day 0, 14.99±32.32 ng/mL on day 1, and 10.50±23.2 ng/mL on day 3. The increase between day 0 and day 1 and day 3, and the decrease between day 1 and day 3, were found to be statistically significant (p<0.05). No significant effect of age and gender on PCT levels was observed. In terms of underlying diseases, the most common were neurological diseases, malignancy, and metabolic diseases, while pneumonia, sepsis, bronchiolitis, and malignancy were prominent among pre-diagnoses. PCT levels were particularly elevated in association with these diagnoses. Regarding infectious agents, respiratory tract pathogens predominate, with viral agents (Rhinovirus/Enterovirus, Respiratory Syncytial Virus, Adenovirus) and some bacterial agents (E. coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa) detected. Our study demonstrates that procalcitonin levels are a valuable biomarker for dynamically monitoring infection and assessing treatment response in children. Furthermore, its ability to be used independently of age and gender makes PCT a practical and reliable parameter in the pediatric population.