Üçlü negatif meme kanserinde axl hedeflenmesi: Amuvatinib'in etkileri ve miRNA-3142 ile miRNA-5687 ifadelenmesi
AXL targeting in triple-negative breast cancer: Effects of Amuvatinib and expression of miRNA-3142 and miRNA-5687
- Tez No: 1000483
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA YİĞİTASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Başlık: Üçlü negatif meme kanserinde AXL hedeflenmesi: Amuvatinib'in etkileri ve miRNA-3142 ile miRNA-5687 ifadelenmesi Amaç: Üçlü negatif meme kanseri (TNBC), östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve HER2 ekspresyonunun bulunmadığı, tedaviye dirençli ve agresif seyirli bir meme kanseri alt tipidir. TNBC'de sınırlı olan hedefe yönelik tedavi seçenekleri, yeni moleküler hedeflerin araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, AXL reseptörünün aktif bölgesine yönelik moleküler docking çalışmaları yürütülmüş ve Sitravatinib, Dubermatinib, Cabozantinib, Bemcentinib, Amuvatinib ve Zanzalintinib olmak üzere altı tirozin kinaz inhibitörü karşılaştırılmıştır. Yöntem: TNBC'de önemli bir rol oynadığı bilinen AXL tirozin kinaz reseptörünün özellikle docking analizi sonrası seçilen inhibitör olan Amuvatinib ile inhibisyonunun hücre canlılığı üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu sürecin miRNA-3142 ile miRNA-5687 ifadeleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Amuvatinib'in TNBC hücreleri üzerinde antiproliferatif etkiler gösterdiğini göstermiştir. AXL miRNA seviyeleri 152nM ve 304nM (IC50) dozlarda önemli ölçüde artarken, bu artış 608nM konsantrasyonda gözlenmemiştir. Bu da Amuvatinib'in TNBC tedavisinde doz optimizasyonunun önemini ve AXL ile ilişkili miRNA'ların potansiyel terapötik hedef olarak değerlendirilmesini vurgulamaktadır. Ayrıca, AXL'nin Amuvatinib ile inhibisyonu TNBC hücrelerinde antiproliferatif etki oluşturmuş ve belirli mikroRNA'ların bu süreçte etkisi olabileceğini göstermiştir. Sonuç: Bu bulgular, AXL hedefli tedavilerin ve ilgili miRNA'ların TNBC tedavisinde potansiyel biyobelirteçler veya terapötik hedefler olarak değerlendirilebileceğini aynı zamanda docking analizlerinin AXL ve ligand etkileşimlerinin yapısal belirleyicilerini ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Title: AXL targeting in triple-negative breast cancer: Effects of Amuvatinib and expression of miRNA-3142 and miRNA-5687 Aim: Triple-negative breast cancer (TNBC) is a subtype of breast cancer characterized by the absence of estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR), and HER2 expression, and is known for its resistance to treatment and aggressive clinical course. The limited availability of targeted therapies in TNBC necessitates the exploration of novel molecular targets. Methods: In this study, molecular docking analyses were performed on the active site of the AXL receptor, and six tyrosine kinase inhibitors Sitravatinib, Dubermatinib, Cabozantinib, Bemcentinib, Amuvatinib and Zanzalintinib were compared. Following docking analysis, Amuvatinib was selected as the inhibitor, and its effects on cell viability through AXL receptor inhibition were investigated, along with the association of this process with miRNA-3142 and miRNA-5687 expression. Results: The results demonstrated that Amuvatinib exerted antiproliferative effects on TNBC cells. While AXL miRNA levels increased significantly at doses of 152nM and 304nM (IC50), this increase was not observed at a concentration of 608nM. This finding highlights the importance of dose optimization for Amuvatinib in TNBC treatment and underscores the potential of AXL related miRNAs as therapeutic targets. Moreover, inhibition of AXL by Amuvatinib induced antiproliferative effects in TNBC cells and suggested that specific microRNAs may play a role in this process. Conclusions: These findings indicate that AXL-targeted therapies and associated miRNAs may serve as potential biomarkers or therapeutic targets in TNBC, while also demonstrating that docking analyses reveal the structural determinants of AXL ligand interactions.