Spor lisesi öğrencilerinin egzersiz bağımlılığı ve fiziksel benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between exercise addiction and physical self-concept in sports high school students
- Tez No: 1000496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KAYANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, spor lisesi öğrencilerinin fiziksel benlik algısı ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, spor lisesinde aktif olarak eğitim gören öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiş ve katılımcılar gönüllülük esasına dayalı seçilmiştir. Veriler, Fiziksel Benlik Algısı Ölçeği ve Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak toplanmış ve IBM SPSS Statistics yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, egzersiz bağımlılığı ve fiziksel benlik algısı arasında pozitif yönde bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, daha fazla antrenman yapan öğrenciler, fiziksel benlik algısını daha olumlu değerlendirmiştir. Cinsiyetler arasında egzersiz bağımlılığı açısından anlamlı bir fark bulunmazken, erkek öğrenciler fiziksel benlik algısında kadınlardan daha yüksek puanlar almıştır. Ayrıca, egzersiz bağımlılığı ve fiziksel benlik algısı düzeylerinin antrenman sıklığına göre değiştiği, daha sık antrenman yapan öğrencilerin her iki alanda da daha yüksek puanlar aldığı gözlemlenmiştir. Sınıf düzeyinin egzersiz bağımlılığı üzerinde etkili olduğu, ancak fiziksel benlik algısı açısından etkisi olmadığı belirlenmiştir. Yaş ve spor deneyimi gibi demografik faktörlerin egzersiz bağımlılığı ve fiziksel benlik algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu bulgular, egzersiz bağımlılığının fiziksel benlik algısını %19 oranında açıkladığını ve her iki değişkenin de birbirini pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Araştırma, spor lisesi öğrencilerinin fiziksel ve psikolojik sağlıkları hakkında daha derin bir anlayış geliştirilmesine katkı sağlamakta ve spor eğitimi süreçlerine ışık tutmaktadır. Gelecekteki çalışmalar, bu ilişkilerin psikolojik ve sosyal boyutlarını daha ayrıntılı bir şekilde incelemelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between physical self-concept and exercise addiction among sports high school students. The research was conducted on students actively enrolled in sports high schools, and the participants were selected based on voluntary participation. Data were collected using the Physical Self-Concept Scale and Exercise Addiction Scale, and analyzed with IBM SPSS Statistics software. The research findings revealed a positive relationship between exercise addiction and physical self-concept. Specifically, students who engaged in more training sessions had a more positive evaluation of their physical self-concept. While no significant difference was found between genders in terms of exercise addiction, male students scored higher than female students in terms of physical self-concept. Moreover, it was observed that the levels of exercise addiction and physical self-concept varied according to training frequency, with students who trained more frequently scoring higher in both areas. Class level was found to have an impact on exercise addiction, but it did not affect physical self-concept. Demographic factors such as age and sports experience did not have a significant effect on exercise addiction or physical self-concept. These findings indicate that exercise addiction explains 19% of the variance in physical self-concept, and both variables positively influence each other. The study contributes to a deeper understanding of the physical and psychological health of sports high school students and sheds light on sports education processes. Future studies should investigate the psychological and social dimensions of these relationships in more detail.