Preterm erkenmembran rüptürü (PPROM) ve normal gebeliklerde serum pentraksin-3 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum pentraxin-3 levels in preterm premature membrane rupture (PPROM) and normal pregnancies
- Tez No: 1000497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÜNLÜBİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Preterm erken membran rüptürü (PPROM), 37. gebelik haftası tamamlanmadan ve doğum eylemi başlamadan önce fetal membranların spontan yırtılması ile karakterize olup, preterm doğumların önemli bir kısmından sorumludur. PPROM olgularında maternal enfeksiyon ve inflamasyon süreçleri hem anne hem de yenidoğan açısından ciddi morbidite ve mortalite riskini artırmaktadır. Pentraxin-3 (PTX-3), inflamatuvar uyarılara yanıt olarak çeşitli hücrelerden salgılanan ve doğuştan gelen bağışıklık yanıtında rol alan önemli bir akut faz proteinidir. Bu çalışmada PPROM tanısı alan gebelerde maternal serum PTX-3 düzeylerinin sağlıklı gebelerle karşılaştırılması ve PTX-3'ün PPROM'u öngörmedeki tanısal değerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma, Kasım 2025–Ocak 2026 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Perinatoloji Birimi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 24–34. gebelik haftaları arasında PPROM tanısı alan 42 gebe (PPROM grubu) ile aynı gestasyonel yaş aralığında izlenen 42 sağlıklı gebe (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Tüm olgularda demografik ve obstetrik veriler kaydedilmiş; tam kan sayımı, CRP ve biyokimyasal parametreler değerlendirilmiştir. Serum PTX-3 düzeyi sarı kapaklı serum ayırıcı jel içeren tüpe alınan örneklerin santrifüj edilmesi sonrası elde edilen serumda ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiş; gruplar arası karşılaştırmalar için lojistik regresyon ve ROC analizi uygulanmıştır. Bulgular: PPROM grubu ile kontrol grubu arasında maternal yaş, gravida, parite, abortus sayısı, vücut kitle indeksi ve sigara kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Maternal serum PTX-3 düzeyi PPROM grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (495,0 ± 222,0 vs. 211,0 ± 102,0; p<0,001). Lökosit düzeyi de PPROM grubunda anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p<0,001). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde PTX-3 (aOR: 1,013; p<0,001) ve lökosit düzeyi (aOR: 1,479; p=0,009) PPROM ile bağımsız olarak ilişkili bulunmuştur. ROC analizinde PTX-3'ün PPROM'u ix öngörmede AUC değeri 0,907 olarak saptanmış, bu bulgu PTX-3'ün yüksek ayırt edici güce sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç: Maternal serum PTX-3 düzeyleri, PPROM tanısı alan gebelerde sağlıklı gebelere kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ayrıca PTX-3'ün PPROM varlığını ayırt etmede güçlü bir tanısal performans gösterdiği ve PPROM için bağımsız bir biyobelirteç olabileceği görülmüştür. PTX-3'ün PPROM olgularında tanıyı destekleyici ve klinik risk değerlendirmesine katkı sağlayabilecek potansiyel bir biyobelirteç olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte PTX-3'ün klinik uygulamadaki yerinin daha net belirlenebilmesi için daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Preterm premature rupture of membranes (PPROM) is defined as the spontaneous rupture of fetal membranes before the onset of labor and prior to 37 weeks of gestation. It is a major cause of preterm birth and is associated with increased maternal and neonatal morbidity and mortality, mainly due to inflammation and infection-related mechanisms. Pentraxin-3 (PTX3) is an acutephase protein produced in response to inflammatory stimuli and plays an important role in innate immunity. This study aimed to compare maternal serum PTX3 levels between women with PPROM and healthy pregnant controls, and to evaluate the diagnostic value of PTX3 in predicting PPROM. Materials and Methods: This prospective study was conducted at Ankara Etlik City Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, between November 2025 and January 2026. A total of 84 pregnant women between 24 and 34 weeks of gestation were included: 42 women diagnosed with PPROM (study group) and 42 gestational age–matched healthy pregnant women (control group). Demographic and obstetric characteristics were recorded, and routine laboratory parameters were evaluated. Maternal serum PTX3 levels were measured using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Statistical analyses were performed using SPSS. Group comparisons, multivariable logistic regression analyses, and receiver operating characteristic (ROC) curve analysis were conducted. Results: There were no significant differences between the groups in terms of baseline demographic and obstetric characteristics (p>0.05). Maternal serum PTX3 levels were significantly higher in the PPROM group compared with the control group (495.0 ± 222.0 vs. 211.0 ± 102.0; p<0.001). White blood cell count was also significantly higher in the PPROM group (p<0.001). In multivariable logistic regression analysis, PTX3 (adjusted OR: 1.013; p<0.001) and white blood cell count xi (adjusted OR: 1.479; p=0.009) were independently associated with PPROM. ROC curve analysis demonstrated that PTX3 had a high diagnostic performance for predicting PPROM (AUC=0.907). Conclusion: Maternal serum PTX3 levels were significantly elevated in pregnancies complicated by PPROM compared with healthy controls. PTX3 demonstrated a strong diagnostic performance and appeared to be an independent predictor of PPROM. These findings suggest that PTX3 may serve as a promising biomarker to support the diagnosis and risk assessment of PPROM. Further largescale and multicenter studies are warranted to clarify its clinical utility.