Hastane çalışanlarında COVİD-19 salgınının beslenme durumlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the COVİD-19 output on nutritional status of health workers
- Tez No: 1000510
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma sağlık çalışanlarının Covid-19 pandemi döneminde beslenme alışkanlıklarını incelemek, beslenme durumlarını değerlendirmek, kullandıkları besin destekleri ve gıda takviyelerini belirlenmek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitseldir. Mart – Temmuz 2021 tarihlerinde yürütüldü. Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde çalışan 250 çalışanla yürütüldü. Sosyodemografik özellikler, beslenme durumu, bitkisel besin desteği ve gıda takviyeleri kullanım durumu, fiziksel aktiviteyi ölçen anket formu uygulandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan ve hastane başhekimliğinden onay alındı. Elde edilen veriler 'SPSS 25.0 for Windows'programıyla değerlendirildi. Veri analizinde Ki Kare testi ve Fisher Exact analizi kullanıldı, anlamlılık değeri p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Katılımcıların %56'sı kadın, %58,4'ü 18-30 yaş aralığında, %57,2'si bekâr ve %54,4'ü Covid-19 geçirmiştir. Beslenmenin Covid- 19 döneminde etkilenme durumu %78'dir. Etkilenme durumu bekarlarda daha fazladır. %30,4 düzensiz beslendiği, %23,6 düzenli ve sağlıklı beslendiği, %12,4 daha fazla abur cubur tüketimine yöneldiği, %28'inin daha fazla yemek yemeye yöneldiği tespit edilmiştir. Covid-19 dönedimde tüketimi en çok gıdalar sırasıyla kuruyemiş, meyve, aburcuburdur. Tüketimi en çok artan içecekler su, kahve, çaydır. %35,2'sinin kilosunun arttığı artışında ortalama 5,3 kg olduğu tespit edilmiştir. Kilo almaya yatkın kişilerin daha fazla kilo aldığı belirlenmiştir. Gıda takviyesi kullanım oranı %75,6'dır. Kullanım oranı kadınlarda fazladır. En çok kullanılan besin desteği sarımsak,zencefil, zerdeçal; en çok kullanılan gıda takviyesi C, D vitamini ve multivitaminlerdir. Sonuç: Sağlık çalışanlarının Covid-19 pandemisi döneminde beslenme, destek kullanımı, kilo değişimi konusunda önemli değişiklikler olduğunu göstermektedir. Salgın benzeri olağan dışı durumlarda beslenme konusunda hatırlatıcı eğitimler verilmeli bu eğitimlerde kadınlara, bekarlara ve kilolulara öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried to examine the nutritional habits of healthcare professionals during the Covid-19 pandemic to evaluate their nutritional status to determine the nutritional supplements and supplements they use. Materials and Methods: The research is descriptive and cross-sectional. It was carried out March – July 2021 with 250 health workers from Selahaddin Eyyubi State Hospital. A questionnaire was applied to measure sociodemographic characteristics, nutritional status, nutritional support and dietary supplements use, physical activity. Approval was obtained from the Dicle University Non-Invasive Clinical Research Ethics Committee and Hospital's chief physician. SPSS 25.0 for Windows program was used. Chi-square and Fisher exact analysis were used, the significance value was accepted as p<0.05. Results: 56% of the participants were women, 58.4% were ages of 18-30, 57.2% were single, 54.4% had Covid-19. The effect of nutrition in the Covid-19 is 78%. Influence is more singles. It was determined that 30.4% ate irregularly, 23.6% ate regularly- healthily, consumed 12.4% more junk food, 28% ate more food. During the Covid-19, the most consumed foods are nuts, fruits-snacks, respectively. The most consumed drinks are water, coffee, tea. It has been determined that 35.2% of them have an average of 5.3 kg with an increase in weight. It has been determined that people who are prone to gain weight gain more weight. Food supplement usage rate is 75.6%. The rate of use is higher in women. The most used nutritional support is garlic, ginger, turmeric; The most commonly used food supplements are vitamin C, D and multivitamins. Conclusion: It shows that there are significant changes in nutrition, support use, weight change in healthcare workers during the Covid-19 pandemic. In extraordinary situations such as epidemics, reminders should be given about nutrition, women, single people and overweight people should be given priority in these trainings.