COVID-19 plasentalarında sitokeratin-8 ve Ki-67 protein ekspresyonlarının immunohistokimyasal olarak araştırılması
Immunohistochemical investigation of cytokeratin-8 and Ki-67 protein expressions in COVID-19 placentas
  1. Tez No: 1000524
  2. Yazar: SEVİL KIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki amaç COVID-19 gebe hastaların plasentalarında sitokeratin-8 ve Ki-67 antikorları kullanılarak plasental histopatolojik yapı incelemektir. Gereç ve metod: Çalışmamızda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine yatan ve COVID-19 tanısı alan 20 gebe kadın ve 20 normotensif hastanın plasentalarından histolojik takip için küçük parçalar alındı. Plasentala örnekleri hematoksilen-eozin, sitokeratin-8 ve Ki-67 immünohistokimya boyamaları ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Bulgular: Kontrol plasentalarında normal histoloji göründü. COVID-19 hastalarıns ait plasenta örneklerinde koryonik villuslarda ve sinsityal köprülerde incelmeler görüldü. Koryonik villüslarda genişleyen sinsityal düğümler ve içindeki bağ doku hücrelerinde önemli artış ve inflamatuar hücre infiltrasyonunun agregat oluşturması görüldü. Dilate kan damarları ve endotel yapısının bozulduğu görüldü. İntervillöz alanda serbest halde dağılmış eritrosit invazyonu ve yer yer lökositler görüldü. Desidual, fibroblast ve inflamatuar, hofbauer hücrelerinde, sitotrofoblastlarda ve sinsityal düğümlerde sitokeratin 8 ekspresyonunda artış görüldü. Koryonik villüslerde, sinsityal düğümlerde, sitotrofoblast hücrelerde, hofbauer hücrelerinde ve inflamatuar hücrelerde ki-67 ekspresyonun pozitif olduğu görüldü. Sonuç: Sinsisyal düğüm ve köprülerde bazal membranda yapısal bütünlüğün COVID-19'a bağlı olarak bozulduğu, inflamasyonun artışını göstermede ki-67 eskpresyonunun önemli bir belirteç olabileceği ayrıca hücre dejenerasyonu ile sitokeratin8 ekspresyonundaki artışında COVID-19 seyrini açıklamada etkili olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine the placental histopathological structure of the placentas of pregnant patients with COVID-19 by using cytokeratin-8 and Ki-67 antibodies. Materials and methods: In our study, small pieces were taken for histological follow-up from the placentas of 20 pregnant women and 20 normotensive patients who were hospitalized in Dicle University Faculty of Medicine, Gynecology and Obstetrics Clinic and diagnosed with COVID-19. Placenta samples were stained with Hematoxylin-Eosin, cytokeratin-8 and Ki-67 immunohistochemistry staining and examined under a light microscope. Results: Normal histology appeared in control placentas. Thinning of the chorionic villi and syncytial bridges was observed in the placenta samples of COVID-19 patients. Enlarged syncytial nodes in the chorionic villi and a significant increase in connective tissue cells and aggregate formation of inflammatory cell infiltration were observed. Dilated blood vessels and endothelial structure were observed to be disrupted. Freely dispersed erythrocyte invasion and leukocytes were seen in the intervillous space. Increased expression of cytokeratin 8 was seen in decidual, fibroblast and inflammatory, hofbauer cells, cytotrophoblasts and syncytial nodes. Ki-67 expression was positive in chorionic villi, syncytial nodes, cytotrophoblast cells, Hofbauer cells and inflammatory cells. Conclusion: It was concluded that the structural integrity of the basement membrane in syncytial nodes and bridges is impaired due to COVID-19, that the expression of Ki-67 may be an important marker in showing the increase in inflammation, and that the increase in cell degeneration and cytokeratin8 expression is effective in explaining the course of COVID-19.