Sanal gerçeklik gözlüğü ile yapılan duyusal organizasyon testinin klinik pratikte kullanılabilirliği: Lateral vHIT, cVEMP ve SVV testleri ile ilişkisinin incelenmesi
The clinical applicability of a sensory organization test performed using a virtual reality headset: An investigation of its relationship with lateral vHIT, cVEMP, and SVV tests
- Tez No: 1000530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞILAY ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, vestibüler şikâyeti olan bireylerde sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak uygulanan Duyusal Organizasyon Testinin (CTSIB VR) klinik pratikte kullanılabilirliğini değerlendirmek ve bu testin lateral Video Baş Savurma Testi (vHIT), servikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (sVEMP) ve Subjektif Vizüel Vertikal (SVV) testleri ile olan ilişkisini incelemektir. Vestibüler sistem bozukluklarının değerlendirilmesinde kullanılan geleneksel testlerin zaman alıcı ve çoklu ekipman gerektirmesi, klinik uygulamalarda daha pratik ve bütüncül yöntemlere olan ihtiyacı artırmaktadır. Çalışmaya, Haziran–Ekim 2025 tarihleri arasında baş dönmesi şikâyeti ile Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Odyoloji Kliniği'ne başvuran, 18–60 yaş aralığında toplam 50 gönüllü birey (35 kadın, 15 erkek) dâhil edilmiştir.Katılımcılar unilateral vestibülopati, kalıcı postüral-algısal baş dönmesi (PPPD) ve benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) tanı gruplarına ayrılmıştır.Katılımcılara lateral vHIT, sVEMP, statik ve dinamik SVV testleri ile sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak CTSIB VR testi uygulanmıştır. CTSIB VR kapsamında somatosensoriyel (SOM), görsel (VİZ), vestibüler (VEST) ve tercih (PREF) oranları değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre CTSIB-VR duyusal oranları ile lateral vHIT, sVEMP ve statik/dinamik SVV testleri arasında genel olarak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Bununla birlikte, sağ sVEMP N1 latansı ile CTSIB-VR tercih (PREF) oranı arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=-0,372; p=0,018). Tanı grupları arasında yalnızca somatosensoriyel (SOM) oran açısından anlamlı fark saptanmış olup bu farkın PPPD grubunun BPPV grubuna göre daha yüksek SOM değerine sahip olmasından kaynaklandığı belirlenmiştir. Sonuç olarak CTSIB-VR, geleneksel vestibüler testlerle sınırlı düzeyde ilişkili olmakla birlikte, duyusal organizasyon ve denge stratejilerinin değerlendirilmesinde klinik pratikte tamamlayıcı bir araç olarak kullanılabilir. Sanal gerçeklik tabanlı duyusal organizasyon testlerinin, özellikle santral ağırlıklı denge bozukluklarında klinik değerlendirmeye katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the clinical applicability of the Sensory Organization Test performed using a virtual reality headset (CTSIB VR) in individuals with vestibular complaints and to investigate its relationship with commonly used vestibular assessment methods, including the lateral Video Head Impulse Test (vHIT), cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials (sVEMP), and Subjective Vizuelual Vertical (SVV) tests. Since conventional vestibular tests are often time-consuming and require multiple devices, there is an increasing need for practical and comprehensive assessment tools in clinical practice. A total of 50 volunteers (35 females, 15 males) aged between 18 and 60 years who presented with dizziness complaints to the Audiology Clinic of the Department of Otorhinolaryngology at Başkent University Ankara Hospital between June and October 2025 were included in the study. Participants were classified into unilateral vestibulopathy, persistent postural-perceptual dizziness (PPPD), and benign paroxysmal positional vertigo (BPPV) groups.All participants underwent lateral vHIT, sVEMP, static and dynamic SVV tests, as well as the CTSIB VR test using a virtual reality headset. Within the CTSIB VR assessment, somatosensory (SOM), visual (VIS), vestibular (VEST), and preference (PREF) ratios were analyzed. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0. The results demonstrated no statistically significant correlations between CTSIB-VR sensory ratios and conventional vestibular test outcomes in general (p>0.05). However, a statistically significant negative correlation was found between the right sVEMP N1 latency and the CTSIB-VR preference (PREF) ratio (r=-0.372; p=0.018). Among diagnostic groups, a significant difference was observed only in the somatosensory (SOM) ratio, which was higher in the PPPD group compared to the BPPV group. In conclusion, although CTSIB-VR shows limited correlation with traditional vestibular tests, it may serve as a complementary tool in clinical vestibular assessment by providing valuable information about sensory organization and balance strategies, particularly in disorders with a central component.