Suriye Devriminin Türk medyasına yansıması
The reflection of the Syrian Revolution in Turkish media
- Tez No: 1000540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
27 Aralık 2024 tarihinde Suriye'de muhalif gruplar Esed rejimine karşı ayaklanmıştır. 8 Aralık 2024 tarihinde mevcut rejim devrilmiş ve muhalifler iktidarı ele geçirmiştir. Bu çalışma, söz konusu gelişmenin ana akım Türk medyasında nasıl işlendiğini incelemektedir. İktidar yanlısı olarak addedilen Sabah ve Yeni Şafak gazeteleri ile muhalefet yanlısı olarak bilinen Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin birinci sayfa haberleri içerik analizi yöntemiyle değerlendirilecektir. Çözümleme, Teun van Dijk'ın Eleştirel Söylem Çözümlemesi modeli esas alınarak hazırlanmış bir şablon üzerinden gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
On December 27, 2024, opposition groups in Syria launched an uprising against the Assad regime. On December 8, 2024, the existing regime was overthrown, and the opposition took power. This study examines how this development was represented in mainstream Turkish media. A content analysis will be conducted on the front-page coverage of pro-government newspapers Sabah and Yeni Şafak, and opposition-leaning newspapers Cumhuriyet and Sözcü. The analysis will be carried out using a framework based on Teun van Dijk's Critical Discourse Analysis model.