Farklı kök kanal dolgu söküm tekniklerinin dentinde mikroçatlak oluşumu ve kök gerinimi üzerine etkisi
The effect of different root canal filling removal techniques on microcrack formation and root strain in dentin
- Tez No: 1000541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNC ASKERBEYLİ ÖRS
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı tasarım ve metalürjik özelliklere sahip ProTaper Universal Retreatment, Reciproc Blue ve XP-endo Rise Retreatment protokollerinin kök kanal dolgu sökümü sırasında oluşturduğu biyomekanik stresleri ve mikroçatlak oluşturma potansiyelini karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Dentin üzerindeki anlık pik gerilmeler ve kümülatif enerji birikimi gerinim ölçer ile ölçülürken, kök kanal dolgu sökümü öncesi ve sonrasında Mikro-BT kullanılarak mikroçatlak analizi gerçekleştirlmiştir. Sonuçlar, XP-endo Rise Retreatment protokolünün kendi içerisinde daha dengeli bir stres dağılımı sağladığını ve tüm aşamalarda daha düşük gerinim oluşturduğunu göstermiştir. Buna karşı ProTaper Universal Retreatment ve Reciproc Blue protokollerinde özellikle yüksek konikliğe sahip bitirme eğelerinde (F3 ve R40) dentin üzerindeki mekanik yükü belirgin şekilde artırdığı saptanmıştır. Gruplar arasında yeni mikroçatlak oluşumu açısından istatistiksel fark bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, kök kanalı yenileme işlemlerinde minimal invaziv felsefeye uygun, yüksek esnekliğe sahip sistemlerin tercih edilmesinin biyomekanik riskleri minimize edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biomechanical stresses and the potential for microcrack formation generated during root canal filling removal using ProTaper Universal Retreatment, Reciproc Blue, and XP-endo Rise Retreatment protocols, which differ in design and metallurgical properties, were comparatively evaluated. Instantaneous peak stresses and cumulative energy accumulation on dentin were measured using strain gauges, while microcrack analysis was performed using micro-computed tomography (micro-CT) before and after the retreatment procedures. According to the results, the XP-endo Rise Retreatment system produced lower microstrain values in terms of both peak and cumulative loading compared to the ProTaper Universal Retreatment protocol. When the protocols were evaluated individually, the XP-endo Rise Retreatment system demonstrated a more balanced stress distribution throughout the procedure. In contrast, ProTaper Universal Retreatment and Reciproc Blue protocols showed a significant increase in dentinal strain, particularly during the use of high-taper finishing files (F3 and R40). No statistically significant difference was observed among the groups regarding the formation of new microcracks. Based on these findings, it can be suggested that the use of highly flexible systems that are compatible with the minimally invasive philosophy in root canal retreatment may help to minimize biomechanical risks.