Pediatrik ailesel Akdeniz Ateşi hastalarda CD40 polimorfizmi
CD40 gene polymorphisms in pediatric patients with familial Mediterranean fever
  1. Tez No: 1000545
  2. Yazar: MAHİR BİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHADDİN TEKEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Medical Biology, Genetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ailesel akdeniz ateşi (FMF) resesif olarak kalıtılan otoinflamatuar bir hastalıktır. FMF birçok klinik semptomun kombinasyonunun görüldüğü bir hastalık olup genetik ve genetik olmayan risk faktörlerinin çoğu ile ilişkili olabilmektedir. Lokal ve sistemik inflamatuvar cevaplara katılan ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde kritik rol oynayan CD40 geninde meydana gelen tek nükleotid polimorfizmleri bir çok hastalıkla ilşikilendirilmiştir. Çalışmamızda CD40 polimorfizmlerinin hastalığın patogenezinde bir etkisinin olup olmadığının araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hasta grubunda MEFV (Mediterranean Fever) geninde meydana gelen yaygın mutasyon verileri pyro-sekans analizi ile elde edildi. Hasta ve kontrol gruplarında CD40 genindeki Tek Nukleotid Polimorfizmlerinin (Single Nucleotide Polymorphisms-SNPs) genotiplemesi için Real-Time PCR' da rs1883832 ve rs4810485 SNP genotipleme probları kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda MEFV geninin yaygın mutasyon analizi sonucunda en sık görülen mutasyonlar E148Q (%33,6) ve M694V (23,4) mutasyonları olmuştur. CD40 genine ait rs1883832 tek nükleotid polimorfizm analizi sonucu hasta grubunun %43,0' ünde CC, %56,0' sında CT ve %1,0' inde TT genotipleri saptanırken kontrol grubunda ise %47,0' sinde CC ve %53,0' ünde CT genotipleri saptandı. CD40 genine ait rs4810485 tek nükleotid polimorfizm analizi sonucu hasta grubunun %43,0' ünde GG, %43,0' ünde GT ve %14,0' ünde TT genotipleri saptanırken kontrol grubunda ise %47,0' sinde GG, %45,0' inde GT ve %8,0' inde TT genotipleri saptandı. Her iki tek nükleotid polimorfizmi içinde hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel bir fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Çalışmamızda FMF hastalığı ve CD40 geninin rs1883832 ve rs4810485 tek nükleotid polimorfizmleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çalışmamız mevcut literatür bilgilerimize göre ülkemizde FMF çocuk yaş grubunda yapılan ilk çalışma olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Familial Mediterranean fever (FMF) is a recessively inherited autoinflammatory disease. FMF is a disease with a combination of many clinical symptoms and may be associated with most genetic and non-genetic risk factors. Single nucleotide polymorphisms in the CD40 gene, which participates in local and systemic inflammatory responses, play a critical role in the regulation of the immune system, have been associated with many diseases. In our study, we aimed to investigate whether CD40 polymorphisms have an effect on the pathogenesis of the disease. Material and Method: Common mutations in the MEFV (Mediterranean Fever) gene in patients were obtained by pyro-sequence analysis. TaqMan genotyping probes of rs1883832 and rs4810485 Single Nucleotide Polymorphisms (SNPs) were used in Real-Time PCR for genotyping of SNPs in CD40 gene for patient and control groups. Results: In our study, E148Q (33.6%) and M694V (23.4) mutations were the most common mutations as a result of the mutation analysis of the MEFV gene. As a result of rs1883832 single nucleotide polymorphism analysis of CD40 gene, CC genotypes were detected in 43.0%, CT in 56.0% and TT in 1.0% of the patient group, whereas CC genotypes were detected in 47.0% and CT in 53.0% of the control group. As a result of rs4810485 single nucleotide polymorphism analysis of CD40 gene, GG genotypes were detected in 43.0%, GT in 43.0% and TT in 14.0% of the patient group, whereas GG genotypes were detected in 47.0%, GT in 45,0% and TT in 8.0% of the control group. There was no statistical difference between the patient and control groups in both single nucleotide polymorphisms (p>0.05). Conclusion: In the light of the data obtained in our study, there was no significant correlation between FMF disease and CD40 gene rs1883832 and rs4810485 single nucleotide polymorphisms. According to our current literature knowledge, our study is important in terms of being the first study conducted in the pediatric patient with FMF in our country.