Boğazdan izole edilen coliform bakterilerin B- laktamaz enzim aktivitelerinin tesbit edilmesi ve B-laktamaz pozitif coliformların penisilinetkisinin inaktivasyonunun in vitro deneylerle gösterilmesi
The Detection of beta-lactamasa activity of coliform bacteria isolated from th roat cultures and slovving the inactivation of penicilin by this beta lactamase produced by this caliform organisms
  1. Tez No: 431
  2. Yazar: GÜVEN URAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BERKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
BO?AZDAN İZOLE EDİLEN COLÎFORM BAKTERİLERİN 3-LAKTAMAZ ENZİM AKTİVİTELERİNÎN TESBIT EDİLMESİ VE 3-LAKTAMAZ POZİTİF COLIFORMLARIN PENİSİLİN ETKİSİNİN İNAKTİVASYONUNUN İN VITRO DENEYLERLE GÖSTERİLMESİ GOVEN URAZ Doktora Tezi GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1986 Araştırmamızda Hacettepe üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine çeşitli şikayetlerle gelen 163 çocuk hastanın boğaz kültüründen izole edi len Coliform'ların 3-laktamazları çalışılmıştır. Çalıştığımız tüm Coliform'ların Penisilinaz (3-laktamaz) enzim varlığı nişastalı katı vasatta ve Mikroiyodometrik yöntemle araştırılmış ve tablo larımız bu sonuçlara göre değerlendirilmiştir. 163 kültürden izole edilen Coliform'lar tek izolat ve birden fazla izolat olarak gruplandırılmıştır. Tek izolat 136 Coliform'un 90'ını S-laktamaz pozitiftir. Toplam 27 birden fazla izolat Coliform'un 19'unda 3-laktamaz enzimi üretimi pozitif bulunmuştur. Enzim aktiviteleri değerlendirilen Coliform'lar biyotipl erine ayrıl mışlardır. 3-laktamaz pozitif tek izolat Coliform'larda en fazla E. coli ve Kleb siella izole edilmiştir. Diğer Coliformlar Proteus, Shigella, Aerobacter, Serratia, Pseudomonas'dır. IÇalışmamızda 8 hastanın boğaz kül türünde Coliform'la beraber 3-hemolytic streptococcus izole edilmiştir. İkinci kısımdaki 3-laktamaz enzim akt-ivitesi olan Coliform'ların 3-hemolytic streptococcus' lan penisilin tedavisinden koruduğunu gösterme ye çalıştık. Her iki bakterinin ve penisilinin çeşitli dilüsyonlan hazır lanarak Nalidiksik asitli besiyerinde koloni sayımları yapılmıştır. Bu so nuçlara göre penisilin ve Colifornı ve 3-hemolytic-streptococcus 'ların en uygun olduğu konsantrasyonlarında 3-hemolytic streptococcus kolonilerinde artış gözlenmektedir. Penisilin konsantrasyonu çok az olduğu hallerde inak tı vasyon da azalmaktadır. Ayrıca çalışmalarımızda 3-laktamaz pozitif Coliform'larda 3-laktam halkası içeren ve diğer Coliform'lar için etkin olan antibiyotiklere karşı çoklu direnç gözledik. Son bir çalışma da E. coli'nin 075 Hr, 07 serotipleri ile H. influenza antijenik benzerliği presipitasyon yöntemiyle araştırılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DETECTION OF BETA- LACTAMASE ACTIVITY OF COLIFORM BACTERIA ISOLATED FROM THROAT CULTURES AND SLOWING THE INACTIVATION OF PENICILLIN BY THIS BETA LACTAMASE PRODUCED BY THIS COLIFORM ORGANISMS. GOVEN URAZ BACTERIOLOGIST Ph.D. THESIS GAZÎ ONÎVERSÎTESÎ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1986 In this invertigation the beta-lactamase of coliform organisms isolated from throat cultures of 163 pediatric age group patients examined in Hacettepe üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi because of various complaints. Presence of penicillinase (beta-lactamase) enzymes in this coliform organisms were detected on starch containing nutrient agar plates and level of the enzyme evaluated with the microiodometric method. The isolations of coliform organisms were divided into two according being single or multiple isolations. 136 coliform bacteria isolated as single organism and 90 of them were beta-lactamase positive. The remaining 27 cultures yielded two or more coliform organisms among these, 19 beta lactamase producers were detected. The isolated coliform organism were biotyped according to their biochemical reactions. IllMost of the Col i form organisms which were beta-lactamase positive were E. coli and Klebsiella strains. The remaining ones were Proteus, Shigella, Enterobacter, Serratia and Pseudomonas strains. During this investigation in throat cultures 8 patients, beta hemolytic streptococci were isolated together with the col i forms. In the second part of our study we demonstrated the inativating effect of beta-lactamase enzyme produced by the coliform organisms on penicillin in in-vitro experimens. Dilutions of coliform organisms -both beta-lactamase producing and group A beta hemoytic streptococci were incubated together with varying concentrations of penicillin. At the end of incubation they were subcultured on nalidixic acid containing blood agar plates. And the colonies of beta hemoytic streptocci formed on blood agar plates were counted. According to the results of this studies for the maxium inactivation of penicillin which is detected by the presence of highest couns of beta streptococci colonies, there should be a suitable relation between the concentrations of coliform organisms, beta hemolytic streptococci and pani çillin. We also detected the presence of multiple-antibiotic resistance in those beta-lactamase producing coliform organisms. Also the presence of cross reacting antigens between some of those coliform organisms and Haemophylus influenza type b were detected too. IV