Adli bilimler çalışanlarının kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer ve patlayıcı (KBRN-P) olaylarına yaklaşımlarının belirlenmesi
Determination of the approaches of forensic science professionals to chemical, biological, radiological, nuclear, and explosive (CBRN-E) incidents
  1. Tez No: 1000547
  2. Yazar: ALİ OSMAN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN KÜLAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer ve Patlayıcı (KBRN-P) tehditlerinin adli bilimler açısından taşıdığı önemi dikkate alarak; Türkiye'de adli bilimler alanında görev yapan profesyonellerin KBRN-P olaylarına yönelik bilgi düzeylerini, risk algılarını ve operasyonel hazırlık durumlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. KBRN-P olayları, yalnızca afet ve acil durum yönetimi kapsamında değil, aynı zamanda adli süreçlerin güvenliği ve delil bütünlüğü açısından da özel müdahale yaklaşımları gerektiren karmaşık olaylardır. Bu yönüyle çalışma, KBRN-P tehditlerini adli bilimler perspektifiyle ele alarak literatürdeki sınırlı çalışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı ve kesitsel bir alan çalışması olarak tasarlanmış; veri toplama süreci çevrim içi anket yöntemiyle yürütülmüştür. Türkiye genelinde farklı kurum ve şehirlerde görev yapan toplam 826 katılımcıdan elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler ve ilişkilendirici analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Anket formu; katılımcıların KBRN-P olaylarına yönelik farkındalıkları, eğitim durumları, mevzuat bilgileri ve senaryo temelli müdahale yaklaşımlarını ölçmeye yönelik maddelerden oluşturulmuştur. Araştırma bulguları, katılımcıların büyük çoğunluğunun KBRN-P tehditlerini ciddi bir risk alanı olarak algıladığını ve bu tür olaylarda görev almaya istekli olduğunu göstermektedir. Buna karşın, katılımcıların önemli bir bölümünün uygulamalı saha deneyimi ve tatbikatlara katılımının sınırlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca teknik bilgi düzeyi ile mevzuat bilgisi arasında belirgin bir uyumsuzluk tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, teorik farkındalık ile uygulama arasındaki boşluğun giderilmesi için uygulamaya dayalı eğitimlerin, standart operasyon prosedürlerinin ve kurumsal hazırlık düzeyinin güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the knowledge levels, risk perceptions, and operational preparedness of professionals working in the field of forensic sciences in Türkiye with regard to Chemical, Biological, Radiological, Nuclear, and Explosive (CBRN-E) threats, taking into account the critical importance of such threats from a forensic science perspective. CBRN-E incidents represent complex scenarios that require specialized response approaches not only within the scope of disaster and emergency management but also in terms of ensuring the security of judicial processes and the integrity of forensic evidence. In this respect, the study aims to contribute to the limited body of literature by addressing CBRN-E threats through a forensic science–oriented approach. The research was designed as a quantitative, cross-sectional field study, and data were collected using an online survey method. Data obtained from a total of 826 participants working in different institutions and cities across Türkiye were analysed using descriptive statistics and relational analyses. The survey instrument included items designed to assess participants' awareness of CBRN-E incidents, training background, knowledge of relevant legislation, and scenario-based response approaches. The findings indicate that most participants perceive CBRN-E threats as a serious risk area and are willing to take part in response activities. However, a significant proportion of participants reported limited involvement in practical field experience and applied training exercises. In addition, a notable discrepancy was identified between technical knowledge levels and knowledge of legislation. Overall, the study demonstrates that strengthening practice-oriented training programs, developing standardized operating procedures, and enhancing institutional preparedness are essential to bridging the gap between theoretical awareness and effective operational response in CBRN-E incidents.