COVİD-19'un kas iskelet sistemi üzerine uzun dönem etkilerinin araştırılması
Examining the long-term effects of COVİD-19 on the musculoskeletal system
- Tez No: 1000573
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç; COVİD-19 enfeksiyonu geçiren bireylerde kas kuvveti, esneklik, denge, mobilite, yorgunluk, reaksiyon zamanı ve duygu-durum bozukluklarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20-55 yaşları arasında, en az 12 hafta önce hafif ve orta şiddette Covid-19 enfeksiyonu geçiren 50 birey ile 50 sağlıklı bireyden oluşan toplam 100 birey dâhil edilip her iki grubun demografik özellikleri kaydedildi. Bireylerin fonksiyonel kapasitesini değerlendirmek için otuz saniye otur kalk testi, süreli kalk-yürü testi ve 6 dakika yürüme testi uygulandı. Dinamik denge için fonksiyonel uzanma testi ve reaksiyon zamanını değerlendirmek için Nelson el reaksiyon testi kullanıldı. El kavrama ve alt ekstemite kas kuvveti el dinamometresi ile parmak kavrama kuvveti ise pinchmetre ile değerlendirildi. Bireylerin yorgunluk düzeyleri yorgunluk şiddet ölçeğine göre, ağrı düzeyleri de ağrıyı merkezileştirme ölçeğine göre puanlandı. Beck-anksiyete ve beck depresyon anketleri kullanılarak duygu durum bozuklukları puanlandı. Bulgular: Covid-19 geçiren bireylerin sağ ve sol taraflı parmak ve el kavrama kuvveti, kalça fleksör ve ekstensör kas kuvveti, diz fleksör ve ekstensör kas kuvveti, ayak bileği dorsi ve plantar fleksör kas kuvvetinin kontrole göre anlamlı bir şekilde zayıfladığı görüldü (p<0,001). Covid-19 geçirenlerde kontrol grubuna göre fonksiyonel kapasite değerlerinin azaldığı, reaksiyon zamanının uzadığı, ağrıyı merkezileştirme, yorgunluk şiddeti ve beck depresyon ölçeğinin skorlanmasının anlamlı bir şekilde arttığı (p<0,001) görülürken beck anksiyete değerinde anlamlı bir fark görülmedi (p>0,005). Sonuç: Covid-19 enfeksiyonunu hafif ve orta derecede geçiren bireylerin kas-iskelet sistemi ciddi düzeyde olumsuz etkilenmektedir. Özellikle kas gücünde zayıflamaya, bireyin fonksiyonel kapasitesinde azalmaya, ağrı ve yorgunluğa yol açarak yaşam kalitesini düşürdüğünü tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate muscle strength, flexibility, balance, mobility, fatigue, reaction time, and mood disorders in individuals with Covid-19 infection. Material and Method: One-hundred individuals, aged 20-55, who had mild to moderate Covid-19 infection at least 12 weeks ago and 50 healthy individuals, were included in the study. The demographic characteristics of both groups were recorded. Thirty-second sit and stand test, timed stand-up test, and 6-minute walk test were used to evaluate the functional capacity of individuals. The functional reach test was used for dynamic balance and Nelson hand reaction test was used to evaluate reaction time. Hand grip and lower extremity muscle strength were evaluated with a hand dynamometer, and finger grip strength was evaluated with a pinch meter. The fatigue levels of the individuals were scored according to the fatigue severity scale, and their pain levels were scored according to the pain centralization scale. Mood disorders were scored using the Beck anxiety and Beck depression questionnaires. Results: It was observed that the right and left-sided finger and hand grip strength, hip flexor and extensor muscle strength, knee flexor and extensor muscle strength, ankle dorsi and plantar flexor muscle strength were significantly weakened compared to the control group(p<0.001) . While it was observed that the functional capacity values decreased, the reaction time was prolonged, the pain centralization, the severity of fatigue, and the scoring of the beck depression scale increased significantly (p<0.001) compared to the control group, there was no significant difference in the beck anxiety value (p>0.005). Conclusion: The musculoskeletal system of individuals who have mild to moderate Covid-19 infection is severely affected. We have determined that it reduces the quality of life, especially by causing a weakening in muscle strength, a decrease in the functional capacity of the individual, pain, and fatigue.