Çin'in büyük ülke diplomasisi: Xi Jinping'in konuşmalarının içerik analizi
China's major country diplomacy: Content analysis of Xi Jinping's speeches
  1. Tez No: 1000574
  2. Yazar: TUBA İLKİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası sistemde yaşanan güç dengesi değişimleri devlet başkanlarının dış politika yönelimlerini, diplomatik söylem ve pratiklerini yeniden yapılandırmalarını beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla politika alanlarında lider söylemleri, bu dönüşümün dış politika önceliklerini ve stratejik yönelimlerini anlamada önemli bir analiz alanı sunmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti, Xi Jinping liderliğinde dış politika vizyonunu“Çin Karakterli Büyük Ülke Diplomasisi”adı verilen diplomatik bir çerçevede yeniden tanımlayan söylemsel ve kurumsal bir dönüşüm sürecine girmiştir. Bu tez, Xi Jinping'in seçili konuşma metinlerinde öne çıkan tematik yapıları nitel içerik analizi yoluyla tespit ederek Çin dış politikasının diplomatik söyleminde baskın söylemsel unsurların neler olduğunu ve bu unsurların konuşmanın yapıldığı kurumsal ve siyasal bağlama göre nasıl farklılaştığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel araştırma sorusu,“Çin karakterli Büyük Ülke Diplomasisi”yaklaşımının Xi Jinping'in konuşmalarında hangi söylemsel stratejiler ve tematik öncelikler aracılığıyla kurulduğu ve bu söylemsel inşanın konuşmanın gerçekleştirildiği bağlama göre nasıl farklılaştığıdır. Çalışma kapsamında Ulusal Halk Kongresi, Tayvan'a yönelik anma konuşması, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, G20 ve BRICS zirveleri ile Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu'nda yapılan konuşmalar analiz edilmiştir. Önceden belirlenen ana ve alt kodlar aracılığıyla konuşma metinleri sistematik biçimde incelenmiş; kod dağılımları ile konuşmalar arası benzerlik ve farklılıklar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Analiz bulguları, Xi Jinping'in konuşmalarında en baskın söylemsel ana kodun“Uluslararası Alanlarda Manevra Alanını Genişletme”kategorisi altında yer alan“Gelişmekte Olan Ülkelerle Dayanışma”olduğunu göstermiştir. Bu yaklaşımın ulusal çıkarlara bağlı kalarak egemenliğe saygı ve kazan-kazan iş birliği ilkeleri çerçevesinde sürdürülmüştür. Çin'in Bir Kuşak Bir Yol Girişimi'ni aktif biçimde kullanması ise küresel yönetişim süreçlerine entegrasyon ve uluslararası meşruiyetini güçlendirme hedefinin söylemsel bir yansıması olarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte elde edilen bulgular, Xi Jinping'in konuşmalarında tekil ve değişmez bir yapıdan ziyade konuşmanın yapıldığı bağlama göre farklılaşan çok boyutlu bir içerik yapısının bulunduğunu da göstermiştir. Ulusal platformlarda egemenlik ve ulusal yeniden canlanma unsurları öne çıkarken küresel ve çok taraflı platformlarda gelişmekte olan ülkelerle dayanışma, küresel yönetişimde reform ve normatif değerler daha belirgin hale getirilmiştir. Bu sonuçlar; Xi Jinping'in Çin Karakterli Büyük Ülke Diplomasisini, normatif ve pragmatik unsurlarıyla bağlama göre birlikte kullanan esnek bir diplomatik yaklaşımı olarak kurgulandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the post–Cold War period, changes in the international balance of power have led political leaders to restructure their foreign policy orientations as well as the diplomatic discourses and practices are articulated. Consequently, leadership discourse has become an important analytical domain for understanding shifts in foreign policy priorities and strategic directions. Within this context, under the leadership of Xi Jinping, the People's Republic of China has entered a discursive and institutional transformation process in which its foreign policy vision has been redefined through a diplomatic framework referred to as“China-characterized Major-Country Diplomacy.”This thesis aims to identify the prominent thematic structures in selected speeches of Xi Jinping through qualitative content analysis, and to reveal which discursive elements become dominant in China's diplomatic discourse in foreign policy, as well as how these elements vary depending on the institutional and political context in which the speeches are delivered. The main research question of the study focuses on how the approach of“Major-Country Diplomacy with Chinese Characteristics”is constructed in Xi Jinping's speeches through specific discursive strategies and thematic priorities, and how this discursive construction differs across different institutional and political settings. The empirical scope of the study includes speeches delivered at the National People's Congress, a commemorative speech on Taiwan, the United Nations General Assembly, the G20 and BRICS summits, and the Belt and Road Forum for International Cooperation. Using a set of predetermined main and sub-codes, the speech texts are analyzed systematically, and similarities and differences among the speeches are assessed through a comparative evaluation of code distributions. The findings indicate that the most prominent discursive main code in Xi Jinping's speeches falls under the category of“Expanding Maneuvering Space in International Arenas,”particularly through the theme of“Solidarity with Developing Countries.”This approach is consistently articulated within a framework that emphasizes respect for sovereignty, adherence to national interests, and the principle of win-win cooperation. China's active use of the Belt and Road Initiative is interpreted as a discursive reflection of its objective to integrate into global governance processes and to strengthen its international legitimacy. At the same time, the findings demonstrate that Xi Jinping's speeches do not exhibit a single or fixed thematic structure. Rather, they reveal a multidimensional content pattern that varies depending on the context in which the speech is delivered. While themes of sovereignty and national rejuvenation are more prominent in domestic platforms, solidarity with developing countries, reform of global governance, and normative values become more salient in global and multilateral settings. Overall, these results suggest that Xi Jinping conceptualizes China-characterized Major-Country Diplomacy as a flexible diplomatic approach that strategically combines normative and pragmatic elements in accordance with contextual demands.