Kalp yetmezliği hastalarında serum gama-glutamil transferaz (GGT) düzeyinin prognostik rolü
The prognostic role of serum gamma-glutamyl transferase (GGT) levels in patients with heart failure
  1. Tez No: 1000611
  2. Yazar: SONER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN PİŞKİNPAŞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kalp yetmezliği (KY), morbidite ve mortalitesi yüksek bir klinik sendromdur. Gama- glutamil transferaz (GGT), glutatyon metabolizması ve oksidatif stres ile ilişkili olup son yıllarda kardiyovasküler hastalık prognozu ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmada KY tanısı ile izlenen hastalarda serum GGT düzeylerinin ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve seçilmiş laboratuvar parametreleri ile ilişkisi; ayrıca GGT'nin çeyreklik gruplara (Q1–Q4) göre dağılımı ve komorbiditelerle ilişkisi değerlendirildi. Tek merkezli, retrospektif gözlemsel çalışmada toplam 173 hasta kaydı incelendi. Hastalar serum GGT düzeylerine göre çeyrekliklere ayrıldı. İstatistiksel analizlerde uygun parametrik olmayan testler ve çok değişkenli modelleme kullanıldı. GGT ile EF arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (Spearman ρ=-0,231; p=0,002). GGT çeyrekliklerine göre EF değerleri gruplar arasında farklılık gösterdi (p=0,031) ve en belirgin fark Q1 ile Q4 arasında izlendi (p=0,009). EF≤%40 olma oranı çeyrek sırası arttıkça yükseldi ve anlamlı monoton eğilim gösterdi (ρ=0,187; p=0,014). GGT çeyreklik grupları arasında ALP, AST, ALT ve LDH değerleri anlamlı farklılık gösterirken, CK açısından anlamlı fark saptanmadı. Çok değişkenli modelde DM varlığı GGT düzeylerinde bağımsız artış (yaklaşık %53; p=0,004) ile ilişkili bulundu; erkek cinsiyet GGT artışı ile ilişkiliydi (yaklaşık %34; p=0,036). EF her 10 puan arttığında GGT düzeylerinde yaklaşık %13 azalma gözlendi (p=0,043). Sonuç olarak KY hastalarında serum GGT düzeyleri EF ile ilişkili bulunmuş, GGT'nin klinik izlemde kolay erişilebilir bir yardımcı prognostik belirteç olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Heart failure (HF) is a clinical syndrome with high morbidity and mortality. Gamma- glutamyl transferase (GGT) is involved in glutathione metabolism and oxidative stress and has been linked to cardiovascular prognosis. This single-center retrospective observational study evaluated the association of serum GGT levels with left ventricular ejection fraction (EF) and selected laboratory parameters in patients with HF, and explored quartile-based (Q1–Q4) differences and comorbidity-related variation. A total of 173 patient records were analyzed. Patients were categorized by GGT quartiles. Non-parametric tests and multivariable modeling were used where appropriate. GGT was inversely associated with EF (Spearman ρ=-0.231; p=0.002). EF differed across GGT quartiles (p=0.031), with the most pronounced difference between Q1 and Q4 (p=0.009). The proportion of patients with EF≤40% increased across quartiles and showed a significant monotonic trend (ρ=0.187; p=0.014). ALP, AST, ALT and LDH differed significantly across quartiles, whereas CK did not. In the multivariable model, diabetes mellitus was independently associated with higher GGT (approximately +53%; p=0.004), male sex with higher GGT (approximately +34%; p=0.036), and each 10-point increase in EF with lower GGT (approximately -13%; p=0.043). In conclusion, serum GGT levels were associated with EF in HF patients, suggesting that GGT may serve as an accessible adjunct prognostic biomarker in clinical follow- up.