Türkiye lojistik sektöründe sürdürülebilirlik hedefleri ve Paris İklim Anlaşması
Sustainability targets in the Türki̇ye logistics sector and the Paris Climate Agreement
- Tez No: 1000612
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Çevre Mühendisliği, Uluslararası Ticaret, Transportation, Environmental Engineering, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte iklim değişikliği problemlerinin artması, iklim değişikliği etkilerinin bireyler ve toplum nezdinde daha görünür hale gelmesine, sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik uluslararası taahhütlerin bağlayıcı nitelik kazanmasına, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik politikalarının ülkelerin ekonomik ve sektörel dönüşümlerinde belirleyici hale gelmesine neden olmaktadır. Lojistik sektörü bu kapsamda, yüksek sera gazı salınımı, enerji yoğun ve çok modlu yapısı ile iklim politikalarına uyum konusunda öncelikli sektörler arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Paris İklim Anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türkiye İklim Kanunu çerçevesinde şekillenmekte olan sürdürülebilirlik ve iklim politikalarının Türkiye lojistik sektörüne etkilerini araştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet göstermekte olan Yeşil Lojistik Belge'sine sahip firmalar üzerinden elde edilen nicel ve nitel veriler ile firmaların iklim ve sürdürülebilirlik politikalarına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyleri, uyum stratejileri, teknoloji kullanım seviyeleri, süreçte karşılaşılan engeller ve kentsel lojistik faaliyetlerinin incelenmesi ve değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Bu kapsamda araştırma iki aşamalı olarak yürütülmüş, ilk aşamada sürdürülebilir lojistik ve iklim konulu uluslararası ve ulusal düzenlemeler, lojistik sektörüne ve Türkiye lojistik sektörüne etkileri açısından incelenmiş, ikinci aşamada ise Türkiye lojistik sektöründe faaliyet göstermekte olan Yeşil Lojistik Belgesi sahibi 30 firma arasından anketimize katılan 10 firma üzerinden elde edilen nicel veriler IBM SPSS Statistics 31 paket programı ile, nitel veriler betimsel içerik analiz yöntemi ile analiz edilerek birlikte değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye lojistik sektöründe sürdürülebilirlik ve iklim politikalarına yönelik farkındalık düzeyinin, firmalar nezdinde büyük ölçüde oluştuğunu, ancak bu farkındalığın uygulamaya yansımasının firmaların stratejik hazırlık düzeyleri ve kurumsal kapasitelerine bağlı olarak farklılaştığını göstermektedir. Çalışma, sürdürülebilir lojistik dönüşümünün bilgi temelli bir süreçten ziyade, stratejik yönelim ve operasyonel uygulamalarla şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle araştırma, Türkiye lojistik sektöründe iklim politikalarına uyum sürecinin mevcut durumuna ilişkin bütüncül bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing scale of climate change issues globally has led to the effects of climate change becoming more visible to individuals and societies, international commitments to reduce greenhouse gas emissions becoming binding, and climate change and sustainability policies becoming decisive in countries' economic and sectoral transformations. In this context, the logistics sector, with its high greenhouse gas emissions, energy-intensive and multimodal structure, is among the priority sectors in terms of compliance with climate policies. This study examines the effects of sustainability and climate policies, which are taking shape within the framework of the Paris Climate Agreement, the European Green Deal and the Turkish Climate Law, on the Türkiye logistics sector. The aim of this study is to examine the quantitative and qualitative data obtained from companies operating in Türkiye that hold Green Logistics Certificates, their level of knowledge and awareness regarding climate and sustainability policies, their compliance strategies, their level of technology use, the obstacles encountered in the process, and urban logistics activities, and to reveal the relationship between the variables. In this context, the research was conducted in two stages. In the first stage, international and national regulations on sustainable logistics and climate were examined in terms of their impact on the logistics sector and the Türkiye logistics sector. In the second stage, quantitative data obtained from 10 companies participating in our survey, selected from 30 companies operating in the Türkiye logistics sector that hold a Green Logistics Certificate, were analysed using the IBM SPSS Statistics 31 software package, while qualitative data were analysed using descriptive content analysis and evaluated together. The findings reveal that awareness of sustainability and climate policies in Türkiye's logistics sector is largely established among companies, but that the extent to which this awareness is reflected in practice varies depending on companies' strategic preparedness and organisational capacity. The study reveals that the sustainable logistics transformation is shaped by strategic orientation and operational practices rather than being a knowledge-based process. In this respect, the research provides a comprehensive assessment of the current state of the climate policy adaptation process in the Türkiye logistics sector.