Hastane acil servisinde stok kontrol yöntemi olarak ABC ve VED analizi: Ordu ilinde bir kamu hastanesi örneği
ABC and VED analysis as stock control methods in hospital emergency department: A public hospital example in Ordu province
- Tez No: 1000663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlar dünyaya geldikten sonra sağlıklı kalabilmek, ömrünü uzatmak ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için sağlık hizmetlerinin ve çalışanlarının yardımına ihtiyaç duymaktadır. Sağlık hizmetlerinin temel amacı, topluma gerekli sağlık hizmetlerini istenilen kalitede, istediği vakitte ve en az maliyetle sunmaktır. Sağlık kuruluşları sağlık üretiminin sürekliliğini sağlamak için belirli miktarda stok bulundurmak zorundadır. Hastanelerde stoklar, toplam aktifler içerisinde önemli rol oynadığından verimlilik ve rekabet gücü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sağlık sektöründe kullanılan girdiler genellikle çok pahalıdır ve kalite kontrolü bakımından titizlikle takip edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle hastaneler, kullanacağı ilaçları hem maliyetine hem de ilacın hayati öneme sahip olup olmamasına göre stoklamak zorunda kalmaktadır. Yapılan etkin stok yönetimi çalışmaları, pahalı ve kritik stokların maliyetlerinin azaltılmasına destek olacaktır. tok kontrol yöntemleri konusunda yerli ve yabancı literatür incelendiğinde farklı tür hastane veya sağlık kuruluşlarında çeşitli stok yöntemlerinin olduğu anlaşılmaktadır. Stok yönetimlerini desteklemek amacıyla stok kontrollerinden en sık olarak ABC, VED ve ABC – VED Matris yöntemlerine başvurulduğu görülmüştür. Bu çalışmada, ilgili süreçlerin daha etkin yönetilebilmesi için Ordu ilinde faaliyet gösteren bir devlet hastanesinde 2023 yılında kullanılan ilaçlar öncelikle ABC analizi ile maliyet kriterine göre ve VED analizi ile hasta hayatı için ifade ettiği önem kriterine göre sınıflandırılacaktır. Bu analizleri takiben ABC-VED Matris yöntemi ile her iki kriter birlikte ele alınıp ilaçlar üç kategoriye ayrılacaktır. Araştırmanın ilgili hastanenin stok yönetimi, malzeme yönetimi ve finansal yönetim verilerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi yoluyla yürütülmesi planlanmaktadır. Desen olarak vaka (örnek olay) çalışması niteliğinde olan ve nitel analiz tekniği kullanılacak olan çalışmada veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi ve görüşme tercih edilecektir.
Özet (Çeviri)
After people come into the world, they need the help of health services and employees in order to stay healthy, extend their life and live a quality life. The main purpose of health services is to provide the necessary health services to the society in the desired quality, at the desired time and at the lowest cost. Health institutions must keep a certain amount of stock to ensure the continuity of health production. Since stocks in hospitals play an important role in total assets, they have a significant effect on efficiency and competitiveness. The inputs used in the health sector are generally very expensive and must be meticulously monitored in terms of quality control. For this reason, hospitals have to stock the drugs they will use according to both their cost and whether the drug is vital or not. Effective stock management studies will support the reduction of the costs of expensive and critical stocks. When the domestic and foreign literature on stock control methods is examined, it is understood that there are various stock methods in different types of hospitals or health institutions. It has been seen that ABC, VED and ABC-VED Matrix methods are most frequently used among stock controls in order to support stock management. In this study, in order to manage the relevant processes more effectively, the drugs used in a state hospital operating in Ordu province in 2023 will be classified according to the cost criterion with ABC analysis and according to the importance criterion for patient life with VED analysis. Following these analyses, both criteria will be considered together with the ABC-VED Matrix method and the drugs will be divided into three categories. The research is planned to be carried out by examining and evaluating the stock management, material management and financial management data of the relevant hospital. In the study, which is a case study (sample event) as a design and will use the qualitative analysis technique, document review and interview will be preferred as data collection methods.