Yemek turlarındaki hatırlanabilir turist deneyimlerinin netnografik yöntemle incelenmesi
Netnographic analysis of memorable touri̇sts experiences on food tours
- Tez No: 1000662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULVAHAP ALTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm ve gastronomi konulu alanyazında hatırlanabilir deneyim bileşenlerinin belirlenmesine yönelik yapılan araştırmalar son yıllarda önemli ölçüde artarak popülerliğini korumaktadır. Farklı turizm destinasyonlarında gerçekleştirilen hatırlanabilir ve turizm deneyimi ilişkisini ele alan araştırmalar literatürün zenginleşmesine katkıda bulunmaktadır. Bundan hareketle bu araştırmanın amacı, yemek turlarındaki turistlerin hatırlanabilir turist deneyimine yönelik sınırlı araştırma olmasından hareketle yabancı turistlerin yemek turlarındaki hatırlanabilir turist turizm deneyim bileşenlerini nitel araştırma yöntemlerinden biri olan netnografik yöntemle belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda dünyada önemli sayılan sosyal medya platformlarından biri olan TripAdvisor internet sitesinde yabancı turistlerin yemek turları boyunca yerel yemek deneyimine yönelik yapmış oldukları yorumlar (n:4048) içerik analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde elen bulgular doğrultusunda altı temaya ulaşılmıştır. Bu temalar sırasıyla rehberin nitelikleri, yemeğin özellikleri (Lezzet, tat, çeşitlilik vb.), eğitici ve öğretici deneyim, yeni, farklı ve eşsiz deneyim, otantiklik ve turun özellikleri ve nitelikleri şeklinde adlandırılmıştır. Araştırmacı sonunda teorik ve pratik katkılar tartışılmıştır ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Research focusing on identifying memorable experience components in the fields of tourism and gastronomy has significantly increased in popularity in recent years. Research conducted in different tourism destinations that examines the relationship between memorable experiences and tourism experiences contributes to the augment of the literature. Therefore, given the limited research on components of tourism experiences of tourists on food tours, the aim of this study is to identify the memorable food tourism components of international tourists on food tours using netnographic methods, one of the qualitative research methods. For this purpose, reviews posted by international tourists on TripAdvisor, one of the world's leading social media platforms, regarding their local food experiences during food tours (n:4048) were analyzed using content analysis. The analysis yielded six themes: guide characteristics, food characteristics (flavor, taste, variety, etc.), educational and instructive experiences, new, different, and unique experiences, authenticity, and tour characteristics. Theoretical and practical contributions to the research process were discussed, and some suggestions were presented.