Futbolcularda whey protein kullanımının ağır ve orta şiddette egzersiz sonrası toparlanmaya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of whey protein consumption on recovery after heavy and moderate intensity exercise in football players
  1. Tez No: 1000674
  2. Yazar: BEYZANUR ÇÖPÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; ağır ve orta şiddette egzersiz uygulamaları öncesinde verilen whey proteini (peynir altı suyu proteini) desteğinin, egzersiz sonrası toparlanma süreci üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde futbol branşında aktif olarak spor yapan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 26 öğrenci oluşturmaktadır. Başlangıçta 30 sporcu değerlendirilmiş, çalışma kriterlerini karşılamayan 4 katılımcının dışlanmasının ardından araştırma 26 sporcu ile tamamlanmıştır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar, ağır ve orta şiddette egzersiz protokolleri öncesinde whey proteini desteği almış ve Algılanan Fiziksel ve Bilişsel Yorgunluk Ölçeği'ni (AFBYÖ) yanıtlamışlardır. Egzersiz sonrası toparlanma yanıtları; Algılanan Fiziksel ve Bilişsel Yorgunluk Ölçeği (AFBYÖ) ve Görsel Ağrı Skalası (VAS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmış; gruplar arası karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklemler t-testi, grup içi ön-test ve son-test karşılaştırmaları için ise Eşleştirilmiş Örneklemler t-testi uygulanmıştır. Çalışma bulguları; egzersiz öncesi whey proteini desteğinin hem orta hem de ağır şiddette egzersiz sonrası algılanan fiziksel ve bilişsel yorgunluğu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalttığını göstermiştir (orta şiddet: p=0,023; ağır şiddet: p=0,035). Yorgunluk düzeyindeki azalmanın orta şiddet grubunda daha belirgin olması, whey proteinin özellikle orta yoğunlukta yüklenmelerde toparlanma sürecini daha etkili biçimde desteklediğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, egzersiz öncesi whey proteini desteği, futbolcuların toparlanma sürecini destekleyen ve performansın sürdürülebilirliğine katkı sağlayabilecek etkili bir beslenme stratejisi olarak değerlendirilebilir. Bu çalışma, sporcu beslenmesinde protein alım zamanlamasına yönelik uygulamalara bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of whey protein supplementation administered before high- and moderate-intensity exercise on the post-exercise recovery process. The study sample consisted of 26 students who were actively engaged in football at the Faculty of Sport Sciences of Bandırma Onyedi Eylül University and who voluntarily participated in the research. Initially, 30 athletes were evaluated; after excluding 4 participants who did not meet the study criteria, the research was completed with 26 athletes. Convenience sampling was used for sample selection. Participants received whey protein supplementation prior to high- and moderate-intensity exercise protocols and completed the Perceived Physical and Cognitive Fatigue Scale (PPCFS). Post-exercise recovery responses were assessed using the Perceived Physical and Cognitive Fatigue Scale (PPCFS) and the Visual Analog Scale (VAS). Data were analyzed using SPSS 26.0 software; Independent Samples t-test was used for between-group comparisons, while Paired Samples t-test was applied for within-group pre-test and post-test comparisons. The findings indicated that pre-exercise whey protein supplementation significantly reduced perceived physical and cognitive fatigue after both moderate- and high-intensity exercise (moderate intensity: p = 0.023; high intensity: p = 0.035). The more pronounced reduction in fatigue levels in the moderate-intensity group suggests that whey protein supports the recovery process more effectively, particularly during moderate-intensity exercise. In conclusion, pre-exercise whey protein supplementation can be considered an effective nutritional strategy that supports recovery and contributes to the sustainability of performance in football players. This study provides a scientific basis for practices related to protein intake timing in sports nutrition.