Gestasyonel diyabetik sıçan modelinde periodonsiyumdaki değişimlerin stereolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Stereological and immunohistochemical evaluation of periodontium changes in a gestational diabetic rat model
  1. Tez No: 1000675
  2. Yazar: SİMAY BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ÖZKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada gestasyonel diyabet oluşturulan sıçanlarda periodonsiyumda meydana gelen yapısal ve biyolojik değişimlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada alveol kemik hacmi, periodontal ligament hacmi ve ataşman kaybının stereolojik yöntemlerle incelenmesi; visfatin ve fetuin-A immünoekspresyonlarının bu süreçteki rolleri değerlendirilmiştir. Materyal ve Yöntem: Deneysel çalışmada 50 adet dişi Wistar Albino sıçan 1. Grup: periodontal hastalık oluşturulan GDM'li sıçan grubu (n=10); 2. Grup: periodontal hastalık oluşturulan GDM'si olmayan gebe sıçan grubu (n=10); 3. Grup: periodontal olarak sağlıklı GDM'li sıçan grubu (n=10); 4.Grup: periodontal olarak sağlıklı, GDM'si olmayan gebe sıçan grubu (n=10); 5. Grup: sağlıklı kontrol grubu (n=10) olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Gestasyonel diyabet nikotinamid–streptozotosin protokolü ile indüklendi; deneysel periodontitis mandibular birinci molar dişlerin çevresine 3-0 ipek ligatür yerleştirilerek oluşturuldu. Deney süresinin sonunda stereolojik analizlerle alveol kemik hacmi, periodontal ligament hacmi ve ataşman kaybı hesaplandı. Periodontal dokularda visfatin ve fetuin-A ekspresyonları immünohistokimyasal olarak semikantitatif şekilde değerlendirildi. Bulgular: En belirgin periodontal yıkımın periodontitis ve gestasyonel diyabetin birlikte görüldüğü grupta olduğu saptandı. Visfatin ekspresyonunun gestasyonel diyabet varlığında arttığı; fetuin-A ekspresyonunun ise belirgin şekilde azaldığı tespit edildi. Periodontitisin tek başına oluşturduğu doku yıkımının, gestasyonel diyabet ile birlikte değerlendirildiğinde daha da şiddetlendiği görüldü. Sonuç: Gestasyonel diyabetin periodontal dokular üzerindeki inflamatuvar yanıtı artırarak yıkımı şiddetlendirdiği, visfatin ve fetuin-A immünoekspresyonlarının periodontal hastalık aktivitesi ve yıkım miktarı ile ilişkili olduğu gösterildi. Bu bulgular, gebelik döneminde periodontal değerlendirmenin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the structural and biological changes occurring in the periodontium of rats with gestational diabetes mellitus. The research focused on the stereological assessment of alveolar bone volume, periodontal ligament volume and attachment loss, as well as the immunohistochemical evaluation of visfatin and fetuin-A expression levels and their roles within the pathological process. Materials and Methods: In this experimental study, fifty female Wistar Albino rats were randomly assigned to five groups: Group 1, gestational diabetic rats with experimentally induced periodontitis (n=10); Group 2, pregnant rats with experimentally induced periodontitis but without gestational diabetes (n=10); Group 3, gestational diabetic rats with periodontal health (n=10); Group 4, pregnant rats without gestational diabetes and with periodontal health (n=10); and Group 5, healthy control rats (n=10). Gestational diabetes was induced using a nicotinamide–streptozotocin protocol, while experimental periodontitis was established by placing a 3-0 silk ligature around the mandibular first molar. At the end of the experimental period, stereological analyses were performed to calculate alveolar bone volume, periodontal ligament volume and attachment loss. Visfatin and fetuin-A expression levels in periodontal tissues were evaluated semiquantitatively by immunohistochemistry. Results: The most pronounced periodontal destruction was observed in the group in which periodontitis and gestational diabetes coexisted. Visfatin expression increased in the presence of gestational diabetes, whereas fetuin-A expression markedly decreased. The tissue damage caused by periodontitis alone was amplified when evaluated in conjunction with gestational diabetes. Conclusion: Gestational diabetes exacerbates periodontal tissue destruction by enhancing the inflammatory response, and visfatin and fetuin-A immunoexpression are associated with periodontal disease activity and the extent of tissue breakdown. These findings indicate the importance of periodontal evaluation during pregnancy.