Doğal taş maden ocakçılığında iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve çalışma alanlarının risk değerlendirmesi
Occupational health and safety practices in natural stone mining and risk assessment of working areas
  1. Tez No: 1000698
  2. Yazar: GÖKHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Dünya nüfusuna paralel olarak, insanoğlunun daha kaliteli yaşama olan talebinin artması, hammadde ve mamul maddelerin üretiminin artmasına neden olmuştur. Bilindiği üzere pek çok hammadde, yeraltı ve yerüstü kaynaklarının madencilik aktiviteleri ile kazanımı sonucu elde edilmektedir. Üretimin sayısal olarak büyük bir kısmı, açık işletme madenciliği ile gerçekleştirilmektedir. Üretim esnasında iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli risk ve tehlikeler ile karşı karşıya kalınmasından ötürü, kaza öncesi önlem alınmasına yönelik yaklaşımlar ortaya konularak çalışan işçilerin kazalanma riskinin minimuma indirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Örnek alınan açık ocak işletmesindeki madencilik faaliyetleri Çeklist Metodu ve L Tipi Risk Değerlendirme Karar Matrisi Yöntemi ile irdelenmiş, risk teşkil eden durumların kabul edilebilir seviyeye indirilebilmesi için alınması gereken önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the global population, humanity's increasing demand for a better quality of life has led to an increase in the production of raw materials and manufactured goods. As is well known, many raw materials are obtained through mining activities, both underground and aboveground. A significant portion of production is carried out through open-pit mining. Due to the significant risks and hazards faced by occupational health and safety during production, it is necessary to develop approaches for taking preventative measures to minimize the risk of accidents for workers. In this study, mining activities in the sample open-pit mine were analyzed using the Checklist Method and the L-Type Risk Assessment Decision Matrix Method, and measures were identified to reduce risky situations to acceptable levels.