Nurdağı ilçesinin ekonomik coğrafyası
Economic geography of Nurdağı district
- Tez No: 992128
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Gaziantep iline bağlı Nurdağı ilçesinin ekonomik coğrafya özelliklerini fizikî ve beşerî unsurlar çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Akdeniz Bölgesi'nin doğu kesiminde, Amanos Dağları ile Gaziantep Platosu arasındaki geçiş sahasında yer alan ilçe, yaklaşık 673,5 km²'lik yüz ölçüme sahiptir. Adana–Osmaniye–Kahramanmaraş–Hatay illerini birbirine bağlayan ana ulaşım koridorları üzerinde bulunması nedeniyle stratejik bir konuma sahiptir. İlçe arazisinin doğu ve batı kesimleri Kartal ve Amanos Dağları'nın yüksek ve engebeli kütleleriyle çevrelenirken, merkezde genel olarak güney-kuzey doğrultusunda uzanan verimli Nurdağı ve Sağlık Ovaları ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı alanları oluşturmaktadır. Dağlık alanlardan ovaya doğru açılan topoğrafik basamaklar; tarım, hayvancılık, ormancılık ve ticaret faaliyetlerinin yer seçimini ve mekânsal dağılımını doğrudan etkilemektedir. Verimli alüvyal topraklar, uygun iklim koşulları, sulama imkânları ve maki–kızılçam topluluklarından oluşan doğal bitki örtüsü, ilçede tarımsal üretimin ekonomik yapının temelini oluşturmaktadır. Bu kapsamda buğday, arpa ve mısır gibi tarla ürünleri ile biber, soğan ve patates gibi sebze üretiminin yanı sıra üzüm ve zeytin yetiştiriciliği geniş alan kaplamaktadır. Hayvancılık faaliyetleri, özellikle küçükbaş yetiştiriciliği, kırsal kesimde önemli bir gelir kaynağı olarak varlığını sürdürmektedir. Sanayi sektörü ise imalat, gıda işleme, taş ocakçılığı ve metal dışı maden üretimi ile ekonomik çeşitliliği artırmaktadır. Kartal Dağı'nda kurulu 65,5 MW gücündeki Rüzgâr Enerji Santrali, ilçeye yenilenebilir enerji alanında yeni bir ekonomik açılım kazandırmıştır. TAG Otoyolu ve D-400 karayolunun ilçe merkezinden geçmesi, Nurdağı'nı bölgesel ölçekte yük, yolcu taşımacılığı ve motorlu taşıt ticaretinde önemli bir merkez hâline getirmektedir. 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler, yeni yerleşim ve ticaret alanlarının oluşmasına yol açmıştır. Bu süreç, özellikle ticari faaliyetlerin Kahramanmaraş TAG Otoyolu bağlantı alanına kaymasına neden olmuştur. Araştırma sonuçları, Nurdağı'nın ekonomik coğrafyasının doğal kaynaklar, ulaşım ve Akdeniz–Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında geçiş konumundan kaynaklanan bölgesel etkileşimle şekillenen bütüncül bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilirliği için doğal kaynakların dengeli kullanımı, sektörel çeşitliliğin artırılması ve ulaşım koridorlarının sunduğu avantajların sanayileşmede planlı şekilde değerlendirilmesi ilçenin kalkınması için büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the economic geography characteristics of Nurdağı district, affiliated with Gaziantep province, within the framework of physical and human factors. Located in the eastern part of the Mediterranean Region, in the transition zone between the Amanos Mountains and the Gaziantep Plateau, the district covers an area of approximately 673,5 km². Its strategic location on the main transportation corridors connecting Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, and Hatay provinces further enhances its regional significance. The eastern and western parts of the district are surrounded by the high and rugged masses of the Kartal and Amanos Mountains, while the fertile Nurdağı and Sağlık Plains in the central area south-north intensive economic activities. Topographical steps from mountainous areas to plains directly influence the spatial distribution and location of agricultural, livestock, forestry, and trade activities. Fertile alluvial soils, favorable climatic conditions, irrigation facilities, and natural vegetation composed of maquis and red pine communities form the backbone of agricultural production. Crops such as wheat, barley, and corn, alongside vegetables like peppers, onions, and potatoes, as well as viticulture and olive cultivation, occupy wide areas. Livestock activities, especially small ruminant breeding, remain an important source of income in rural areas. The industrial sector, including manufacturing, food processing, quarrying, and non-metallic mineral production, contributes to economic diversification. The 65.5 MW Wind Power Plant established in Kartal Dağı has provided a new economic dimension in renewable energy for the district. The TAG Highway and D-400 road passing through the district center position Nurdağı as a regional hub for freight, passenger transportation, and motor vehicle trade. The 2023 Kahramanmaraş earthquakes led to the formation of new settlement and commercial areas, shifting commercial activities toward the TAG Highway connection areas. The research results indicate that Nurdağı's economic geography is shaped by its natural resources, transportation infrastructure, and regional interactions due to its transitional location between the Mediterranean and Southeastern Anatolia regions. For the sustainability of economic activities, balanced use of natural resources, increased sectoral diversity, and strategic, planned management of transportation corridor advantages are of great importance for the district's long-term development.