Doğal Taş Ocaklarında Sayalama (Blok Ebatlama) Teknikleri ve Verimlilik Mukayesesi
Comparison Of Blok Sizing Techniques and Efficiency In Natural Stone Quarries
  1. Tez No: 685694
  2. Yazar: SÜLEYMAN ULVİ TİRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma ile mermer ocakçılığında kullanılan blok ebatlama teknikleri incelenmiştir. Bu çalışma için Burdur ili Bucak ilçesinde bulunan bir traverten ocağı seçilmiştir. Mermer ocakçılığında kullanılan blok ebatlama tekniklerinin maliyetleri incelenerek en düşük maliyet en yüksek verimlilik hesapları yapılmıştır. Kullanılan blok ebatlama sistemlerinin kesim süresi, su sarfiyatı, işçilik giderleri, sarf malzeme tüketimi ve enerji tüketimleri ölçülmüştür. Ölçümler ve hesaplamalar sonucunda elde edilen bulgular yöntem bazlı olarak mukayese edilmiştir. Günümüzde en çok önem verilen konulardan biri olan aktif zaman kullanımı ve verimlilik incelenmiştir. Elde edilen bulgular istatiksel olarak incelenerek blok ebatlama teknikleri maliyet ve verimlilik açısından mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, block sizing techniques used in marble quarrying were examined. For this study, a travertine quarry located in Bucak district of Burdur province was selected. The costs of the block sizing techniques used in marble quarrying were examined and the lowest cost and highest efficiency calculations were made. Cutting time, water consumption, labor costs, consumables consumption and energy consumption of the used block sizing systems were measured. The findings obtained as a result of the measurements and calculations were compared on a method basis. Active time use and productivity, which are one of the most important issues today, are examined. The obtained findings were analyzed statistically and the block sizing techniques were compared in terms of cost and efficiency.