Konsorsiyum sözleşmesi
Consortium agreement
- Tez No: 100072
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Son otuz yıl içerisinde sıkça rastlanan konsorsiyumların kurulmasında, tek firmanın gücünü aşan finansmanı sağlamak; teknolojiden karşılıklı yararlanmak; işin büyük rizikosunu bölüşmek; rasyonel bir işbölümü gerçekleştirmek; şirketlerin, kendi tüzel kişiliklerini ve bağımsızlıklarını koruyarak, sadece belli işlerde, belli süreli, bir miktar kâr getiren ve riski diğerleriyle paylaşmasma olanak veren ortak girişimde bulunmak gibi düşünceler etkili olmaktadır. Türk Hukukunda kendine özgü niteliği, yapısı ve özellikleri kanunla düzenlenmeyen, ancak, uygulamanın şekillendirdiği bir konsorsiyum sözleşmesi mecvuttur. Bu tür gruplaşmaları, ifa edilecek işin özelliği, niteliği ve bu işin gerçekleştirilmesi için gerekli şartların sağlanması ihtiyacı meydana getirmiştir. Kendine özgü nitelikleriyle sıkça tercih konusu olmasına karşın, konsorsiyum sözleşmesini düzenleyen bir yasal düzenlemenin olmaması sebebiyle, belli başlı sorunlarla karşılaşılır. Bunların başında, konsorsiyumun, tamamen farklı yapılara sahip sözleşme türleri olan partnership, joint venture, holding ve birleşme gibi kurumlarla karıştırılması yer alır. Bunun sonucu olarak, uygulamada, konsorsiyum olarak faaliyet gösteren ortaklık, hakkında ayrı bir düzenleme veya kanun hükmü olmadığından, özellikle joint venture olarak işlev görmekte ve gerçeğe aykırı bir durum meydana gelmektedir. 120Bu itibarla, uygulamada iş ortaklığı ya da adi ortaklık olarak faaliyet göstermek istemeyen konsorsiyum türü ortaklıkların, hukuki niteliği, yapısı, kuruluşu, hüküm ve sonuçlan, taraflar arasındaki ilişki, yönetimi, denetimi ve sona ermesi bakımından yalandan incelenerek, yürürlükteki mevzuata göre açıklık getirme ihtiyacı duyulmuştur. Konsorsiyumu, bir adi ortaklık olmasından hareketle, Borçlar Kanunu'nun 520.maddesine dayanarak temel unsurlarını çıkararak ve konsorsiyum sözleşmesinin kendi içinde ayrıca bulundurması gereken özel kalemleri de dikkate alarak tanımlamak mümkün. Konsorsiyum sözleşmesinin unsurları taraflar; yazılı sözleşme; müşterek gaye; konunun belli olması; belli bir süre; ortaklık taraflarının taahhüt edilen işin yalnızca belli bir (veya birden fazla) bölümünden işverene karşı sorumlu olmaları; ve taahhüt sözleşmesidir. Bu kalemlerin ayrı ayrı incelenmesi, ve hukuki niteliğine göre konsorsiyuma uygulanacak mevzuat hükümlerinin belirlenmesi bu tezin temel amacıdır. 121
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the last thirty years, consortium is preferred to constitute alliances between the individuals or the legal entities. It enables them to supply the financial support for projects, to benefit mutually from technology, to share the huge risks, and to divide the tasks. The main aim forming a consortium is to gain some profit, by protecting their legal person statute and independence for definite project and period of time. In the Turkish Law, either the legal framework or the detailed rule explaining features, structure, legal nature of consortium does not exist. However, in practice, the most frequently used form of contract, for the huge projects, is the consortium. Nonetheless, because of being no legal rules regarding consortium, there are some problems faced by the parties of the contract. The most important one is that a consortium is confused with a joint venture, a holding company, a fusion or a partnership, which are entirely in a different structure than a consortium. Therefore, in practice, an entity acting as a consortium, can be perceived, particularly, as a joint venture and it may lead to conditions not relevant to the reality, such as applying the joint venture rules to the consortium. Thus, the legal nature, the structure, the foundation, the formation, the outcome, the relationship between parties, the management, the supervision and the annulment of the consortium are needed to be determined according to the body of valid law. 122The consortium is in an ordinary partnership nature. Hence, according to the components prescribed in the Article 520 and following articles of the Code of Obligations, and specific and peculiar elements of consortium, the main elements of a consortium can be enumerated, as follows: the parties; an agreement in a written form; a common goal; a definite period of time; the responsibility of each partner only for his work (that is, there is no joint liability); and contract of the commitment. The main aim of this thesis is to study in detail all these elements and to designate the relevant legal rules applicable to a consortium. 123