Konsorsiyum sözleşmesi
Consortium contract
- Tez No: 428634
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın konusu,“Konsorsiyum Sözleşmesi”dir. Konsorsiyum;“kişilerin belirli bir işi veya işler dizisini birlikte gerçekleştirmek amacıyla bir araya geldiği, bunlardan her birinin diğerinden bağımsız olarak işin sadece bir bölümünün yerine getirilmesini üstlendiği adî ortaklık türü”olarak târif edilebilir. Çalışma üç bölüm ve bir sonuçtan meydana gelmektedir. Birinci bölümde konsorsiyum sözleşmesinin tanımı, hukukî niteliği, benzer müesseselerden farkı gibi genel bilgilere yer verilmiştir. Burada öncelikle konsorsiyum sözleşmesinin gerek Türk Hukuku'ndaki, gerek mukayeseli hukuktaki şekli ile tanımı yapılmış, sözleşmenin unsurları ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde konsorsiyum sözleşmesinin kurulması ile sözleşmenin hüküm ve sonuçları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu kapsamda ortakların kendi aralarındaki (iç) ilişki ile üçüncü kişilerle (dış) ilişkileri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümün konusu ise, konsorsiyum sözleşmesinin sona ermesidir. Burada konsorsiyum sözleşmesinin sona erme sebepleri incelenmiş olup, sona ermenin hüküm ve sonuçları üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Nihayet, çalışma sırasında vardığımız kanaatlere“Sonuç”kısmında topluca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is“Consortium Contract”. A consortium can be defined as“a type of simple partnership in which group of persons come together to carry out a specific work or series of works that each person carries out only a part of the work independently”. The study comprises of three parts. In the first part general information such as the definition, legal nature, the differences from similar concepts of consortium agreement have been given. In this regard the definition of the consortium agreement has been made in the sense of both Turkish Law and comparative law. Also components of the consortium agreement has been rewieved. In the second part of the study the conclusion of the consortium agreement as well as effects and consequences of the agreement have been explained in detail. In this context the relation among the partners (internal) along with the relation between the partners and third parties (external) have been explained in detail. In the third and last part, the termination of the consortium agreement has been represented. In this sense, the reasons of termination examined and the effects and consequences of termination have been overemphasized. Finally in the“Conclusion”part, all reached conclusions have been given.