Plastik sanatlarda bulut imgesinin metaforik bağlamda kullanımı
The use of the cloud image in plastic arts in a metaphorical context
- Tez No: 1000728
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, plastik sanatlarda bulut imgesinin taşıdığı metaforik anlam katmanlarını çözümlemeyi amaçlamaktadır. Sanat tarihinde çoğu zaman geçiciliğin, dönüşümün ve ruhsal derinliğin göstergesi olarak karşımıza çıkan bulut, farklı dönemlerde değişen estetik ve düşünsel yaklaşımlara bağlı olarak yeni anlamlar kazanmıştır. Araştırma kapsamında, Antik dönemden günümüz çağdaş sanat pratiklerine uzanan süreçte bulutun temsil biçimleri incelenmiş; seçilen eserler görsel analiz, ikonografik yorumlama ve metafor çözümlemesi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, bulutun yalnızca doğa gözleminin bir parçası olmadığını, aynı zamanda insanın varoluşsal sorgulamalarını, duygusal geçişlerini ve toplumsal bellekle kurduğu ilişkiyi yansıtan bir ifade aracına dönüştüğünü göstermektedir. Günümüz sanatında ise bulut, dijital çağın görsel dilinde, veri akışı, sanal gerçeklik ve yapay bellek gibi kavramlarla yeniden anlamlandırılmaktadır. Sonuç olarak, bulut imgesi plastik sanatlarda hem biçimsel hem de düşünsel bir köprü işlevi görmekte; görünür ile soyut, somut ile düşsel arasındaki sınırları bulanıklaştıran bir metaforik alan yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the metaphorical layers of meaning carried by the image of clouds in plastic arts. Often appearing in art history as a symbol of transience, transformation, and spiritual depth, the cloud has acquired new meanings over time, depending on changing aesthetic and intellectual approaches. Within the scope of this research, the representations of clouds from ancient times to contemporary art practices were examined; selected works were evaluated using visual analysis, iconographic interpretation, and metaphor analysis methods. The findings show that the cloud is not merely a part of nature observation, but has also become a means of expression that reflects human existential questions, emotional transitions, and the relationship it establishes with social memory. In contemporary art, the cloud is being reinterpreted in the visual language of the digital age through concepts such as data flow, virtual reality, and artificial memory. Consequently, the image of the cloud functions as both a formal and conceptual bridge in the plastic arts, creating a metaphorical space that blurs the boundaries between the visible and the abstract, the concrete and the imaginary.