Pricing and promotion strategies in a competitive market: an agent-based approach
Rekabetçi piyasada fiyatlandırma ve promosyon stratejileri: ajan tabanlı yaklaşım
  1. Tez No: 1000755
  2. Yazar: SEYHAN DENİZ NİŞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERTAN YILMAZ BADUR, DR. MELTEM EMİNE MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hızlı tüketim malları pazarı, sık satın alımlar ve yüksek fiyat duyarlılığıyla son derece rekabetçidir. Fiyat, promosyon ve kalite stratejileri tüketici davranışlarını ve firma performansını belirleyici rol oynar. Bu amaçla, rekabetçi piyasada müşteri satın alma kalıplarını analiz etmek için bir ajan-tabanlı simülasyon modeli tasarlanmıştır. Modelde iki tür ajan bulunmaktadır: müşteriler ve satıcılar. Müşteriler, fiyat, promosyon, kalite ve yaş ile gelir gibi kişisel özellikleri içeren lojistik fayda fonksiyonu üzerinden olasılıksal satın alma kararları vermektedir. Satıcılar ise geçmiş performans verilerine dayanarak fiyat ve promosyon stratejilerini dinamik biçimde güncellemek için regresyon tabanlı öğrenme teknikleri kullanmaktadır. Araştırma soruları üç senaryo üzerinden ele alınmıştır: S0 (yalnızca fiyat rekabeti), S1 (fiyat ve promosyon rekabeti) ve S2 (kalite farklılaştırmalı rekabet). Sonuçlar, S0 senaryosunda rekabetin fiyatları ve karları düşürdüğünü, ancak satışları artırdığını göstermektedir. S1 senaryosunda promosyon talebi genişletmekte, fakat daha yüksek maliyetler nedeniyle karlar sıklıkla azaltmaktadır. S2 senaryosunda ise kalite farklılaştırması fiyatları yükseltmekte ve maliyetler yönetilebilir olduğunda ve müşteriler kaliteye değer verdiğinde kar artışı sağlayabilmekte, ayrıca satın almama oranlarını daha da düşürmektedir. Bu çalışma, dinamik satıcı öğrenmesini ve ürün farklılaştırmasını dahil ederek ajan-tabanlı modellemenin geleneksel logit-oligopol analizini nasıl genişletebileceğini göstermektedir. Böylece pazarlama araştırma yöntemlerine katkıda bulunmakta ve rekabetçi piyasalarda tüketici davranışlarını daha iyi anlamamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The fast-moving consumer goods (FMCG) market is highly competitive, marked by frequent purchases and price sensitivity, where pricing, promotion, and quality strategies critically shape consumer behavior and firm performance. For this purpose, in this study an agent-based simulation model is designed to analyze customer purchasing patterns in competitive market. The model includes two types of agents: customers and sellers. Customers make probabilistic purchase decisions using a logistic utility function, incorporating price, promotion, quality and personal characteristics like age and income. Based on historical performance data, sellers use regression-based learning techniques to update their price and promotion strategies dynamically. The research questions are addressed through three scenarios: S0, S1, S2, referring respectively to price-only competition, price and promotion competition, and quality-differentiated competition. The results show that in S0, competition lowers prices and profits but increases sales. In S1, promotion expands demand yet often reduces profits due to higher costs. In S2, quality differentiation raises prices and can yield profit gains when costs are manageable and customers value quality, while further lowering no-purchase outcomes. This study shows how agent-based modeling can extend traditional logit-oligopoly analysis by including dynamic seller learning and product differentiation. It contributes to marketing research methods and improves our understanding of customer behavior in competitive markets.